Засідання делегації 3 у комітеті парламентського співробітництва ЄС-Україна 9 жовтня у Страсбурзі не відбулося через неявку української частини комітету.
"У своїй парламентській практиці я ще жодного разу не стикався з подібним", - заявив член комітету, британський депутат Чарльз Теннок і додав, що зрозуміти і сприйняти цей крок дуже важко, пише Deutsche Welle.
Інший член комітету, польський депутат Марек Сівець наголосив, що депутати Верховної Ради грають проти правил, і що такого в історії делегації ще не траплялося. Він запропонував колегам самим поїхати до Києва і поспілкуватися з українськими партнерами у готелі за чашкою чаю, якщо офіційно їм зібратися не вдалося.
"Був Майдан, був Кучма і Янукович, але завжди ми мали партнерів з обох сторін", - підкреслив Сівець. Він також висловив пропозицію написати відкритий лист для поширення у ЗМІ, в якому заявити, що засідання комітету напередодні Вільнюського саміту "було паралізовано бойкотом з боку українського парламенту".
"Вважаю, ми не повинні бути стриманими в наших висловлюваннях", - підкреслив він.
Як з'ясувалося, проблема полягає в тому, що після останніх парламентських виборів в Україні, які відбулися в жовтні минулого року, депутати не змогли прийти до згоди з приводу того, хто буде очолювати комітет з української сторони.
"Відразу після виборів новообрані депутати Верховної Ради не могли визначити, хто буде входити до складу делегації, її було сформовано лише після прямого втручання спікера Рибака", - пояснив співробітник секретаріату комітету в Європарламенті, який попросив не називати його ім'я.
За його словами, між депутатами почалися довгі суперечки, хто - представник опозиції або правлячої партії - очолить комітет. А після того, коли було вирішено призначити двох співголів від обох політичних сил, суперечки з приводу їхніх особистостей спалахнули з новою силою.
Всі політичні сили у Києві знають про цей конфлікт, але не пропонують жодного прийнятного рішення, а дипломатичні заходи, до яких вдаються представники Європарламенту в односторонньому порядку, поки що не дають результатів. Ось чому жоден з шістнадцяти представників у комітеті парламентського співробітництва ЄС-Україна до Страсбурга не приїхав.
Цікаво, що офіційного пояснення такого демаршу Верховна Рада Європарламенту так і не надала. Хоча ще у серпні президент Європарламенту Мартін Шульц надіслав на ім'я голови Верховної Ради Володимира Рибака лист, в якому просив його особистого сприяння у вирішенні цього конфлікту. Співголова комітету від Європарламенту Павел Коваль вважає, що причина такї затяжної суперечки між українськими депутатами лежить у політичних амбіціях, бо і члени опозиції, і члени правлячої партії хочуть здобути собі славу євроінтеграторів.
"А в результаті ми вже більше року не проводили повноцінних зустрічей і не мали можливості працювати. Я вважаю це значною політичною помилкою, особливо враховуючи політичні процеси напередодні Вільнюського саміту", - сказав Павел Коваль.
Коментуючи ситуацію, екс-міністр закордонних справ України, народний депутат від фракції "Батьківщина" Борис Тарасюк назвав "помилкою журналістів" поширену раніше інформацію про неявку української делегації до Європарламенту. "Це якась помилка журналістів", - сказав Тарасюк. !zn
Читайте також:
В Європі вірять, що рішення, яке дозволить підписати асоціацію з Україною, буде знайдено
Європарламент вирішить долю асоціації з Україною 15 жовтня - після звіту місії про справу Тимошенко
Депутати ПАРЄ закликали Україну докласти максимум зусиль для угоди про асоціацію