Україна подасть позов до Міжнародного суду ООН про притягнення до відповідальності Російської Федерації за акт агресії проти корабельної групи Військово-морських сил Збройних сил України в Керченській протоці, повідомив президент Петро Порошенко.
"Готується позов до Міжнародного суду ООН у зв'язку з актом агресії. Цей Факт вже зафіксовано", - розповів глава держави в ефірі телеканалу ICTV у понеділок ввечері, 3 грудня.
Президент також звернув увагу на той факт, що РФ проігнорувала рішення Європейського суду з прав людини, який зобов'язав її надати Україну інформацію про незаконно арештованих моряків.
"ЄСПЛ прийняв рішення про надання негайної інформації, і сьогодні закінчився останній термін, коли Росія мала її надати... Росія порушила рішення ЄСПЛ і жодної інформації не дала", - пояснив Порошенко.
Глава держави підкреслив, що українські військовослужбовці є військовополоненими. Тому вони перебувають під захистом Женевської конвенції, і їх не може судити російський суд.
Нагадаємо, що 27 листопада Міністерство закордонних справ України поінформувало Арбітражний суд ООН з морського права про порушення Росією Конвенції ООН з морського права в Чорному морі, Азовському морі і Керченській протоці.
Підконтрольні Росії "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували 24 полонених українця за звинуваченням у "незаконному перетині кордону, скоєному групою осіб за попередньою змовою або організованому групою, або із застосуванням насильства чи з погрозою його застосування". Пізніше українських моряків вивезли з анексованого Криму в Москву. На даний момент більшість українців перебувають в московському СІЗО Лефортово. Поранених українських полонених перевезли в лікарню "Матроської тиші".
Україна вже заявила, що суд над українськими військовими не правомірний, оскільки захоплені є військовополоненими.
25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. В результаті цього кілька українців отримали поранення.
У зв'язку із російською агресією в Керченській протоці 26 листопада Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".