UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна закликає переглянути підходи до безпекової ситуації в регіоні Східного партнерства

Політика "м'якої безпеки" більше не може адекватно відповідати на виклики сьогодення.

Представник України при ЄС Микола Точицький розповів, чому Україні варто брати участь в ініціативі Східного партнерства, і що вона планує в ній робити.

"На порозі нового етапу в історії Східного партнерства Україна виходить з того, що період після 2020 року має стати кроком вперед у розвитку СхП, а не тупцюванням на місці заради збереження інклюзивності цієї ініціативи, яка не повинна ставати подразником для Росії", - пише він у своїй статті для ZN.UA.

Тому Україна запропонувала, щоб новий порядок денний був зосереджений на таких питаннях як: подальше поглиблення торгівлі партнерів з Євросоюзу шляхом зняття відповідних бар'єрів; поступова інтеграція до внутрішнього ринку ЄС; "промисловий безвіз"; формалізація і розширення діалогу "Східне партнерство+"; посилення безпекового вектора співпраці; поширення на країни-партнери програм і політик ЄС.

"Ці цілі підтримують і інші асоційовані партнери – Грузія та Молдова. Тому в діалозі з ЄС ми виступаємо єдиним фронтом", - наголошує дипломат.

Водночас одним із ключових пріоритетів для усього регіону Східного партнерства є безпека.

До останнього часу Євросоюз зосереджувався на "м'якій безпеці", яка полягала у боротьбі з корупцією та підтримці розбудови потенціалу в цивільному секторі безпеки. В українських реаліях такий підхід знайшов своє втілення у діяльності Консультативної місії ЄС (EUAM), розміщеної в країні після початку російської агресії.

"Однак у 2020 році нам стало зрозуміло, що "м'яка безпека" себе вичерпала, вона не може адекватно відповідати на виклики сьогодення. Партнери з Євросоюзу продовжують сповідувати традиційно обережне ставлення до модернізації безпекових питань. Ми ж вважаємо, що без забезпечення безпекових умов нам буде неможливо реалізовувати амбітні цілі Східного партнерства. Рани конфліктів на тілі більшості держав-учасниць продовжують боліти і навіть кровоточити, що не дозволяє забувати про безпеку в рамках партнерства", - наголошує Точицький.

За його словами, є переконання, що підхід "м'якої безпеки" необхідно розширити.

Щодо України, розширення має відбутися не лише за рахунок посилення регіональної присутності EUAM і збільшення кількості мобільних команд місії.

"Було б добре, щоб Євросоюз подумав над змістом нової формули для участі у врегулювання конфліктів. Успіх у подоланні конфліктів на просторі Східного партнерства став би не лише перемогою для усієї зовнішньої політики Євросоюзу, але й зробив би ЄС більш привабливим партнером для тих, хто прагне зв'язати з ним своє політичне майбутнє", - вважає автор.

Він пропонує посилити м'яку безпеку для країн Східного партнерства за рахунок можливості приєднання до програми Постійного структурованого співробітництва (PESCO), яке розглядається як перший крок на шляху створення в рамках Євросоюзу оборонного союзу і навіть європейської армії.

Читайте також: Рада ЄС затвердила політику "Східного партнерства" після 2020 року

Докладніше про шлях України у межах ініціативи Східного партнерства та подальші плани читайте у статті Миколи Точицького "Додатковий двигун євроінтеграції" для ZN.UA.