UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна висловилася за обмеження права вето в ООН

Єльченко констатував нездатність РБ ООН оперативно і послідовно реагувати на порушення норм міжнародного права через те, що окремі держави зловживають правом вето.

Українська делегації в ООН вказала на необхідність реформування Ради Безпеки Організації у зв'язку зі зловживаннями окремими держав, зокрема Росією, своїм правом вето, передає "Укрінформ".

"Реакція Радбезу на серйозні порушення міжнародного права є повільною та непослідовною", - заявив постійний представник України в ООН Володимир Єльченко.

Він нагадав, що Росія нехтує нормами міжнародного права, здійснює збройну агресію проти України, а також зловживає правом вето в Раді Безпеки ООН.

"Тимчасова окупація Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також територій Донецької і Луганської областей України наочно демонструють, що порушення основних принципів міжнародного права постійним членом Ради безпеки є однією з найсерйозніших загроз миру та безпеці", - підкреслив український дипломат.

Він нагадав, що Москва використовує "реваншистську політику" і застосовує військову силу проти інших держав, ще з 1990-х років, в тому числі проти Молдови, Грузії та України.

"Список порушень і протиправних дій Росії продовжує поповнюватися через послідовну підтримку деспотичного уряду в Сирії, секретних операцій проти Великобританії, а також таємних вбивств у моїй країні, сліди яких ведуть до Кремля", - додав Єльченко.

Він підкреслив, що всі ці порушення Росія зробила, систематичних зловживаючи правом вето і нехтуючи своїми обов'язками з підтримання миру і безпеки.

"Ми вважаємо, що будь-який потенційний сценарій реформування Ради Безпеки без обмеження права вето постійних членів, буде неповним і не принесе очікуваних і необхідних результатів", - зазначив Єльченко.

У зв'язку з цим посол вказав на необхідність посилення функції Ради Безпеки щодо запобігання конфліктів і запропонував запропонував розробити "тестовий алгоритм", який дозволить виконувати функції РБ "своєчасно, належним чином та прозоро" в конфліктних ситуаціях, а також у відповідь на агресію з боку держав і урядів.

Ініціатива обмеження права вето для членів Ради безпеки була висунута Францією ще в 2013 році, проте розмови про це активізувалися після одноосібного накладання Росією вето на ідею створення міжнародного трибуналу, щоб притягнути до відповідальнотсті винних у катастрофі "Боїнга" в Донецькій області, в результаті чого загинуло 298 осіб. Підтримку даної ініціативи, крім Франції, висловив інший постійний член РБ ООН - Великобританія.

30 вересня 2015 року за необхідність позбавлення Росії права вето в Радбезі ООН висловилися 67 держав, включаючи Швецію та Норвегію, а в жовтні того ж року заступник голови Адлминистрации президента України Костянтин Єлісєєв заявив про готовність понад 100 держав підтримати це рішення.

Директор Інституту стратегії та безпеки Університету Ексетара Патрік Портер на сторінках авторитетного видання The American Interest вказував не відсутність у міжнародних організацій, насамперед ООН, можливостей карати порушників норм міжнародного права, так як ці порушники ними ж і керують. Зокрема, постійний член Ради Безпеки ООН Росія неодноразово блокувала його резолюції по Україні та Сирії, так як сама є учасником конфлікту в цих країнах.