Неліберальні режими стали "звичним явищем" в низці країн від центральної Європи до Євразії. Зокрема в "негативному напрямку" розвивається і політичний режим в Україні, йдеться у щорічному дослідженні "Nations in Transit" ("Країни перехідного періоду 2018), неурядова організація Freedom House.
За результатами цьогорічного дослідження зазначається, що в 19 із 29 країн погіршився демократичний рівень, а це більше, ніж за будь-який інший період з часу досліджень. Зокрема другий рік поспіль країн з усталеною формою авторитарного режиму визначено більше, аніж усталеної демократії.
Що стосується України, то як зазначає автор статті та директор проекту Нейт Шенккан, то вона та такі держави як Молдова, Грузія, Вірменія та Киргизстан, рухаються у "негативному напрямку" та мають найвищий ризик перетворитися на авторитарні.
Демократичні показники в Україні погіршилися вперше від часів Революції 2014 року, мовиться у звіті. Цьогорічна демократична оцінка України становить 4,64 бали (де 1 бал – показник усталеної демократії, а 6-7 – це вже усталений авторитарний режим).
"Вікно фундаментальних реформ в Україні, можливо, й не було зачинене, але воно суттєво звузилося на тлі політичного опору антикорупційним реформам та серії нападів на неурядові організації та ЗМІ", – цитує статтю "Радіо свобода".
Автор доповіді вказав на те, що хоча реформи щодо децентралізації тривають, інші ключові пріоритети, в тому числі заходи щодо боротьби з корупцією, зайшли в глухий кут.
Що стосується Росії, то у звіті Freedom House зазначається, що збройний конфлікт в Донбасі є одним із ключових моментів її деградації та занепаду, а також послаблення позицій президента РФ Владіміра Путіна.
Анексія Криму має бути найбільшим досягненням Путіна, але це призвело до суттєвого погіршення відносин із Заходом, що навряд чи залишає реалістичний сценарій для зняття санкцій. А участь Росії в збитті пасажирського літака малайзійських авіаліній над Східною Україною та небажання взяти на себе відповідальність за свої вчинки їй не пробачать, мовиться в аналізі.
"Що навіть ще важливіше – це те, що вторгнення в Україну налаштувало ціле покоління українців проти Росії, що сприяє створенню атмосфери націоналістичного протистояння, яке зростає з загибеллю кожного солдата на лініях фронту на Донбасі", – наголошує автор. А втрату України у якості постійного партнера для Росії автор називає "катастрофою її зовнішньої політики".
Окрему увагу в звіті приділено темі погіршення демократичних показників таких країн, як Польща та Угорщина, які на думку автора становлять справжній виклик для інших країн ЄС.
Нагадаємо, що у рейтингу Democracy Index 2017 Україну віднесли до так званих "гібридних режимів". У результаті аналізу комплексу показників Україна отримала 5,69 бали і розмістилася на 83 позиції зі 167 в рейтингу.