Україна виступає з ініціативою про розведення сил уздовж лінії розмежування в Донбасі за "секторальним принципом", заявив президент Володимир Зеленський на Мюнхенській конференції з безпеки.
"Хочу розповісти про ініціативу української сторони про розведення за так званим секторальним принципом. Згідно йому, лінія розмежування розбивається на сектори. Здійснюється поступове розведення сил і засобів. Перехід від одного сектора до наступного можливий тільки після того, як СММ ОБСЄ веріфікує, що в секторі відсутні будь-які незаконні збройні формування, озброєння і військова техніка. Вже найближчим часом ми детально поінформуємо учасників Нормандського формату про зміст цієї ініціативи", - сказав він.
Президент нагадав про те, що на саміті в Парижі "нормандська четвірка" домовилася узгодити три додаткових ділянки розведення сил і засобів до кінця березня.
"Зараз наша сторона запропонувала і майже узгоджено одну ділянку, ми в процесі, працюємо", - зауважив Зеленський.
Президент також зазначив, що необхідні дієві механізми для забезпечення всеосяжного припинення вогню: "Ми домовилися в Парижі, що підтвердимо прихильність всеосяжному припиненню вогню. І відповідну заяву Тристоронньої контактної групи прийнято 18 грудня 2019 року. Але повну тишу так і не вдалося забезпечити. Майже за 2 місяці зафіксовано понад 400 обстрілів українських позицій, в результаті яких продовжують гинути наші солдати. Потрібні дієві механізми, за якими припинення вогню відбудеться не на словах, а в реальному житті".
Раніше міністр оборони України Андрій Загороднюк заявив про те, що Україна веде переговори щодо трьох нових ділянок розведення сил та засобів у Донбасі. За його словами, зараз у питанні про розведення сил та засобів все залежить від перемовин ТКГ у Мінську.
Нагадаємо, 9 грудня у Парижі відбувся перший з 2016 року саміт у нормандському форматі. Учасники зустрічі підтримали припинення вогню, обмін у форматі "всіх на всіх" до 31 грудня, допуск Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб, розведення військ ще на трьох ділянках, розширення мандату СММ ОБСЄ і продовження розмінування.
Пізніше заступник командира операції Об'єднаних сил заявив про те, що Україна в ТКГ запропонувала розвести сили в районі КПВВ "Гнутове", біля залізничного мосту в Станиці Луганській та біля Новоселівки Другої.
Під час засідання Тристоронної контактної групи в Мінську 17 січня вдалося узгодити тільки одну з дев'яти, визначених Україною, можливих нових ділянок розведення військ на лінії зіткнення.