UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна підписала лише "огризок" політичної частини Угоди про асоціацію з ЄС

Коли європейські партнери пояснили українській стороні, що саме вони нині вважають "політичною частиною Угоди, наша нова влада опинилася в пастці: про підписання вже привселюдно оголошено, і відмовитися від нього зараз, перенести - вкотре втратити обличчя (особливо перед виборцями).

21 березня в Брюсселі керівництвом 3 і прем'єр-міністром України Арсенієм Яценюком були лише деякі розділи "політичної частини" Угоди про асоціацію з ЄС. Про це у своїй статті пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Тетяна Силіна.

Оглядач нагадала, що Віктора Януковича, проти якого ЄС сьогодні вводить санкції, умовляли у Вільнюсі підписати всі Угоди цілком - від Преамбули по VII Розділ включно.

Однак 21 березня у Брюсселі була підписана Преамбула Угоди про асоціацію, Стаття 1, і три розділи I, II і VII. І все це раптом оголошено "політичною частиною Угоди. Це значно менше, ніж те, що вважалося "політичною частиною" всі роки підготовки Угоди. Тому що політична частина" - це частини документа, крім Розділу IV ("Торгівля та питання, пов'язані з торгівлею), що регламентує створення глибокої і всеосяжної зони вільної торгівлі України з ЄС.

У п'ятницю Євросоюз "розщедрився" на наступне: Преамбула (без зафіксованої в ній перспективи членства України в ЄС особливої цінності не представляє); Стаття 1 - описує цілі документа; Розділ I - "Загальні засади"; Розділ II - "Політичний діалог та реформи, політична асоціація, співпраця і конвергенція у сфері зовнішньої політики та політики безпеки"; Розділ VII - "Інституційні, загальні та заключні положення".

Випало ж з політичної частини все те, що було конкретикою - Розділ ІІІ - "Юстиція, свобода та безпека; Розділ V - "Економічне та секторальне співробітництво"; Розділ VI - "Фінансове співробітництво і положення щодо боротьби з шахрайством".

Як зазначає оглядач, така ситуація стала наслідком непрофесіоналізму і невміння відстоювати національні інтереси. Київ сильно тиснув на Євросоюз, наполягаючи на якнайшвидшому підписанні Угоди про асоціацію. ЄС на саміті 6 березня пообіцяв запрошеному в Брюссель прем'єру Яценюку підписати політичну частину угоди, не зафіксувавши, що ж буде вважатися цією самою "політичною частиною".

Коли європейські партнери пояснили українській стороні, що саме вони нині вважають "політичною частиною Угоди, наша нова влада опинилася в пастці: про підписання вже привселюдно оголошено, і відмовитися від нього зараз, перенести - в черговий раз втратити обличчя (особливо перед виборцями).

Що буде з Угодою далі, як і коли її будуть ратифікувати, як і коли підписувати/доточувати залишилися розділи, як вона буде вступати в дію (по частинах або усе разом?), яким буде обсяг її тимчасового застосування - поки не дуже зрозуміло.

Більшість держав ЄС, найімовірніше, все-таки не стануть поспішати і почекають, поки Угода "допідпишуть". А якщо повна сюрпризів історія так складеться, що залишилися частини з тих чи інших причин так і не підпишуть, то замість "амбітного" і "безпрецедентного" Угоди ми так і залишимося з такою ось "недоассоциацией". Але оптимісти все ж сподіваються, що відсутні розділи вдасться "дотачать" на початку серпня - на саміті, де свої угоди про асоціацію також планують підписати Молдова і Грузія, йдеться в статті.

Подробиці читайте в статті Тетяни Силіної "Ампутація ілюзій". !zn

Читайте також:

Меркель заявила про готовність ЄС ввести серйозні економічні санкції проти Росії

Україна підпише економічну частину Угоди з ЄС після президентських виборів