Президенти України і Росії Віктор Янукович і Володимир Путін за підсумками шостого засідання в Москві у вівторок, 17 грудня українсько-російської міждержавної комісії доручили урядам двох країн приступити до переговорів з підготовки двосторонньої угоди про заміни озброєнь і військової техніки Чорноморського флоту Російської Федерації, що базується на території України.
Про це йдеться в оприлюдненому протоколі засідання.
Сторони також вирішили доручити урядам:
- внести на розгляд урядів до кінця першого кварталу 2014 року узгоджені пропозиції про збільшення участі Російської Федерації в розвитку соціально-економічної сфери Севастополя та інших населених пунктів - місць дислокації військових формувань Чорноморського флоту Російської Федерації на території України;
- прискорити роботу щодо інвентаризації земельних ділянок та розташованих на них об'єктів нерухомості, які використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України, та врегулювання питання про здійснення капітального ремонту будівель і споруд, що орендуються Російською Федерацією в інтересах російського Чорноморського флоту;
- завершити підготовку до підписання проектів міжурядових угод: про узгодження пересувань, пов'язаних із діяльністю військових формувань Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, поза місцями їх дислокації; про порядок перетину державного кордону України військовими кораблями, суднами забезпечення, літальними апаратами, військовослужбовцями Чорноморського флоту Російської Федерації; з питань реєстрації за місцем проживання (перебування) військовослужбовців та цивільних осіб Чорноморського флоту Російської Федерації, членів їх сімей в міграційних органах України.
Активізувати роботу з узгодження інших проектів угод з питань функціонування Чорноморського флоту Російської Федерації та його перебування на території України;
- врегулювати питання оподаткування структурних підрозділів Чорноморського флоту Російської Федерації та митного оформлення матеріально-технічних засобів, що ввозяться в інтересах флоту на територію України всіма видами транспорту, з дотриманням прикордонного, митного та інших видів державного контролю при перетині російсько-українського кордону у відповідності з чинним законодавством України, а також з урахуванням статусу Чорноморського флоту Російської Федерації, що базується на території України.
Як повідомлялося, питання переозброєння ЧФ РФ неодноразово поднималмя російською стороною.
Згідно з чинною домовленості між двома країнами, Росія і Україна уклали базовий договір про умови перебування Чорноморського флоту Росії на території України в 1997 році, в ньому чітко обумовлені умови оренди російського флоту на території України, а також термін перебування Чорноморського флоту РФ на території України до 28 травня 2017 року.
Але в квітні 2010 року президенти України і Росії підписали "харківські угоди", які продовжили термін перебування ЧФ РФ в Криму ще на 25 років після 2017 року) з можливістю його продовження ще на 5 років - до 2042-2047 років.
Однак існуюча юридична база не врегулює ряд проблемних питань, що стосуються перебування російського флоту на території України.
зокрема, Київ і Москва досі ведуть переговори з приводу узгодження порядку пересувань, пов'язаних з діяльністю підрозділів ЧФ РФ поза місцями їх дислокації, використання гідрографічних об'єктів у Криму, а також порядку модернізації російського флоту.
Крім того, модернізація флоту відповідно до чинної правової бази між країнами, повинна проходити строго за принципом "тип на тип" і "клас на клас" за згодою української сторони.
При цьому, як писало ZN.UA, Росія по-своєму вирішує питання модернізації Чорноморського флоту, не звертаючи уваги на позицію України і порушуючи базові українсько-російські угоди щодо військово-морської бази Росії.
Так, зокрема, в середині лютого 2013 року десантним кораблем "Азов", в порушення законів і процедур, з Новоросійська до Севастополя був доставлений БТР-82АМ, новітня модифікація базового для ЗС Росії бронетранспортера БТР-80. По прибуттю в Україну нова техніка провела близько тижня на борту десантного корабля і лише 20 лютого, за кілька годин до відвідин військового містечка морських піхотинців в бухті Козача міністром оборони РФ Сергієм Шойгу, була доставлена в розташування 810-ї бригади морпіхів ЧФ.
На офіційному рівні факт незаконного ввезення бронетехніки на територію України командування ЧФ РФ визнало лише в квітні. Через флотську прес-службу було заявлено про те, що "новий бронетранспортер БТР-82АМ, який повинен замінити БТР-80, що стоїть на озброєнні російської армії, проходить випробування на полігоні морської піхоти у Севастополі", і що "головна відмінність нової моделі БТР-82АМ від попередника - це автоматична артилерійська установка калібру 30 мм, що значно підсилило вогневу міць машини".
Відзначимо, що в планах російських військових на найближчі роки значиться надходження саме цього типу військової техніки на озброєння базуються в Україні підрозділи морської піхоти ЧФ РФ. !zn
Читайте також:
Росія хоче приєднати Крим до свого газопроводу і електромереж
ЧФ РФ здає орендовані у України об'єкти під магазини, бари, офіси
Москва досі не передавала Києву проект угоди з модернізації ЧФ РФ