UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українці сьогодні більше довіряють місцевій владі, ніж центральній – голова Центру конституційної демократії Університету Індіани

За словами Девіда Вільямса, віддаючи владу на місця потрібно не забути про справедливу судову та правоохоронну системи, а також включення механізму державного нагляду адекватної парламентської моделі.

Сьогодні в Україні розгортаються два абсолютно протилежні процеси. З одного боку, децентралізація влади - передача повноважень і фінансів на місця. З іншого, - тотальна централізація влади президентом і його офісом. І це рух до лобового зіткнення. Водночас глава Центру конституційної демократії Університету Індіани (США) Девід Вільямс в інтерв'ю ZN.UA зазначив, що для того, аби українці відчули, що влада належить їм, потрібно наблизити до них цю владу настільки, наскільки можливо.

«Після численних зустрічей у мене склалося чітке відчуття, що українці сьогодні більше довіряють місцевій владі, ніж центральній. Водночас абсолютно очевидно, що існує велика небезпека зосередження необмеженої влади в руках президента. На місцях це теж розуміють і відкрито говорять про це. Для того, щоб українці відчули, що влада належить їм, потрібно наблизити до них цю владу настільки, наскільки можливо. А це означає збільшення владних повноважень громад шляхом скорочення повноважень президента. При включенні справедливої судової та правоохоронної систем, а також механізму державного нагляду адекватної парламентської моделі», - заявив експерт.

За його словами, весь сенс нової Конституції - її рано чи пізно повинна прийняти Україна - в тому, щоб правильно розосередити і збалансувати владу, захистивши систему держуправління від авторитаризму. Вільямс зазначив, що ще до початку конституційного процесу потрібно конституційним шляхом обмежити повноваження президента. Адже, якщо цього не зробити, то глава держави завжди буде домінувати і блокувати процес.

Відзначимо, що президент Володимир Зеленський не так давно заявляв, що не збирається змінювати Конституцію - його очікувано все влаштовує. Однак є проєкт закону, який пропонує внести змін до Конституції як раз в частині децентралізації. Він поки заблокований. Монобільшість наполягає на тому, щоб префект, який здійснюватиме державний нагляд над актами місцевого самоврядування та координуватиме діяльність територіальних органів центральної влади на місцях, повинен підкорятися президенту, а не прем'єру. А це вже йде в розріз із заявленою самим же Зеленським реформою децентралізації влади.

З приводу підпорядкування префекта експерт уточнив, що він ще недостатньо добре знайомий з усіма нюансами конституційної архітектури України та проєктами щодо її зміни. Тому лише повторив головну тезу: чим більше повноважень буде делеговано місцевій владі, тим здоровішою буде система управління державою.

«Це добре відомий в Європі принцип субсидіарності: центральній владі слід передавати тільки ті компетенції, які не можуть бути ефективно використані для вирішення питань на місцевому, локальному або регіональному рівні», - пояснив Вільямс.

З главою Центру конституційної демократії Університету Індіани поспілкувалася редактор відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова.

Читайте також: Глава Центру конституційної демократії Університету Індіани: «В Україні як і раніше ніхто не думає про тих, хто програв»

Нагадаємо, Девід Уїльямс вважає, що Україні потрібна парламентська система держуправління і нова Конституція. Головною загрозою принципом поділу влади і української демократії він назвав інститут президентства.

За словами експерта, для створення нової Конституції, безумовно, потрібна політична і громадська воля. Вільямс пояснив, куди потрібно докласти зусиль, щоб створити нову Конституцію, яка дозволить збалансувати владу в країні.