Якщо українці хочуть фундаментально змінити свою державу на краще, необхідно змінювати структуру влади в країні, вважає керівник Центру конституційної демократії Університету Індіани Девід Вільямс, про що він розказав у інтерв’ю Інні Ведерніковій «Головне — пам’ятати, за що ви воюєте».
«Щоб змінити структуру влади в демократичній країні, потрібно змінити Конституцію. І тут я маю на увазі не якісь точкові зміни, я говорю про засадниче переформатування структури влади, з якою Україна жила з початку незалежності», — пояснює конституціоналіст.
Він нагадав, що планував з колегами провести у березні велику конференцію в Україні про українське майбутнє, про майбутній конституційний устрій.
«Науковці, з якими я контактую, мали започаткувати «Білу книгу» про конституційні зміни в Україні. Звісно, в березні було не до того. Але зараз я відчуваю, що настав час повертатися до цієї розмови, наразі треба говорити не тільки про війну, а й про українське майбутнє», — каже Вільямс.
Він підкреслив, що на даному етапі важливо пам’ятати, за що ми воюємо: «Це ж не тільки війна за кордони. Путін напав на Україну не тільки тому, що хоче відкусити частину територій. Це війна за ідею й за цінності. Це війна за сенси. І ви справді стоїте на боці гуманності, на боці демократії, на боці свободи. І тому Захід вам допомагає. Треба пам’ятати також, що допомагає нам вигравати цю війну. Не забути це після перемоги, коли буде спокуса повернутися в корупцію і кумівство. Спробуйте зберегти в пам’яті те, що вас зробило такими, якими захоплюється весь світ».
Вільямс закликав українців стати після перемоги у війні з Росією «будівничими» своєї держави, врахувавши при цьому усі постреволюційні помилки після двох «Майданів», та говорити про широкий громадянський рух на підтримку конституційних змін: «Такі розмови дуже важливі під час війни. Коли ми говоримо про майбутнє України, не про війну, а про мир, то це не зрада тих, хто зараз на фронті, це імплементація того, за що вони воюють. Бо, власне кажучи, вони ж помирають не тільки за територію, вони помирають за краще майбутнє для України».
Конституціоналіст підкреслив, що незважаючи на те, що війна — дуже трагічна й жахлива річ, у ній є певні світлі моменти, зокрема «розхитування» влади. «З одного боку, вона консолідувала владу в руках Зеленського та його команди, а з іншого — вона народжує нових популярних лідерів», — пояснив він.
Також в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» Вільямс попередив, що одноосібне управління країною під час війни може спокусити президента-переможця продовжувати правити в «ручному» режимі.