UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна відповіла на виступ Росії в Гаазі: "Помиляється на кожному кроці"

Наш агент розповіла про основне порушення з боку РФ у цій справі. 

Україна в Гаазі засудила виступ Росії щодо захоплених у 2018 році в Керченській протоці моряків, пояснюючи, що РФ зневажає міжнародне право. Агент України Оксана Золотарьова, слова якої цитує пресслужба МЗС, наголосила на порушенні країною-агресором основного принципу морського права - імунітету військових кораблів. 

"Конвенція ООН з морського права гарантує цей імунітет. Це означає, що кораблі ВМС України - Бердянськ, Нікополь та Яни Капу - є втіленням нашого суверенітету і як такі заслуговують на повагу. Проте Росія не поважає міжнародне право. Як і не поважає суверенітет України", - підкреслила Золотарьова.

Також вона нагадала про всіх моряків, яких РФ затримала того дня, тримала під вартою та переслідувала в рамках кримінальної справи:

  1. капітан другого рангу Денис Гриценко, 
  2. старший лейтенант Роман Мокряк,
  3. капітан-лейтенант Богдан Небилиця,
  4. старшина першої статті Олег Мельничук,
  5. капітан третього рангу Володимир Лісовий,
  6. капітан-лейтенант Сергій Попов,
  7. старші лейтенанти Андрій Драч та Василь Сорока,
  8. старші матроси Андрій Артеменко, Віктор Безпальченко, Юрій Без’язичний, Андрій Оприско, Володимир Терещенко, Михайло Власюк, Володимир Варимез, та В’ячеслав Зінченко,
  9. матроси Андрій Ейдер, Богдан Головаш, Євгеній Семидоцький, та Сергій Цибізов,
  10. старший мічман Юрій Будзило, 
  11. мічман Андрій Шевченко,
  12. старшини другої статті Владислав Костишин та Сергій Чуліба.

Золотарьова також підкреслила те, що під час свого виступу Росія використовувала неактуальні та недопустимі юридичні аргументи. 

"Росія помиляється на кожному кроці. Ідея "переслідування військового корабля по гарячих слідах" абсурдна. Аргумент Росії невірний ще й тому, що вона заперечує імунітет військових кораблів у територіальному морі", - зазначила Золотарьова.

Читайте також: Росію притягнуть до відповідальності в Гаазі за захоплення українських судів в Керченській протоці — Кулеба

25 листопада 2018 року російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовців.

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і судів над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".

16 квітня Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права щодо звільнення моряків, яких Росія захопила в полон. Після затвердження дати розгляду справи Росія відмовилася брати участь у слуханнях за позовом України.

Міжнародний трибунал ООН з морського права 25 травня 2019 року виніс рішення, яким зобов'язав Росію звільнити три українські кораблі і 24 українських моряків, захоплених у районі Керченської протоки, однак Росія не виконала судове рішення.

Українці були звільнені лише 7 вересня 2019 року в рамках обміну між Україною і Росією у форматі 35 на 35. 18 листопада 2019 року в акваторії Чорного Моря РФ передала Україні катери “Бердянськ”, “Нікополь” та буксир “Яни Капу”.

Київ продовжує домагатися справедливості в судах, прагнучи покарати Росію за порушення міжнародного права та збройну агресію проти нашої країни. У Гаазі спеціальний арбітражний суд розпочав усні слухання у справі про захоплення Росією українських кораблів і 24 моряків у Чорному морі в листопаді 2018 року. Після чого Арбітражний трибунал прийме рішення про свою юрисдикцію в цій справі. 

Про те, яку тактику використовують росіяни та які аргументи приготувала українська делегація, — читайте у статті Володимира Кравченка «Україна судиться з Росією: чи буде покарано Кремль?».