UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна отримала "зелене світло" для початку перемовин з ЄС. Що далі?

Костянтин Єлісєєв пояснив, на яких аспектах повинен зосередитися Київ в найближчі місяці. 

Рішення Європейської ради від 14 грудня 2023 року про початок переговорів про вступ з Україною зняло політичні перепони для запуску технічних бюрократичних процедур, необхідних для власне початку вступних переговорів. Формально маємо "відкриті двері" до переговорів, однак іще не їхній початок. Про це пише у своїй статті для ZN.UA "Перемога в битві за ЄС: сім уроків та викликів" Костянтин Єлісєєв. 

Рішення дає змогу Єврокомісії запустити технічний процес оцінки українського законодавства на відповідність законодавству ЄС (так званий скринінг) та підготовку проєкту "переговорних рамок" (директив), наголошує автор. 

У березні 2024 року за умови належного виконання Україною рекомендацій Єврокомісії від 8 листопада 2023 року Рада ЄС має консенсусом затвердити "переговорні рамки". І з огляду на це українській стороні варто забезпечити не лише повне й належне виконання визначених рекомендацій, а й не допустити появи нових проблем, зокрема в царинах боротьби з корупцією, верховенства права чи прав національних меншин, за чим уважно стежитиме профільний комісар ЄС від Угорщини Олівер Варгелі. 

Рішення 14 грудня, продовжив Єлісєєв, не заклало жодного автоматизму щодо будь-яких подальших кроків та етапів переговорного процесу. 

"Це означає, що Брюссель і далі уважно оцінюватиме кожен крок зближення України з Європейським Союзом. І кожен із цих кроків, зокрема й відкриття та закриття кожної з 35 переговорних глав, завершення переговорів і затвердження Угоди про вступ, потребуватиме нових консенсусних рішень", - наголошує автор. 

Для досягнення успіху на кожному з цих етапів не варто покладатися на міфічні "фартовість" і "харизму" керівництва держави, чи "чарівну каву" та "лайфхаки", чи "друзів у високих кабінетах ЄС, які все за тебе повирішують", наголошує Єлісєєв. Необхідно об’єднати зусилля всіх демократичних політичних сил, представників експертного середовища, громадянського суспільства та бізнес-асоціацій для забезпечення системної та компетентної роботи над просуванням переговорного процесу й досягнення критеріїв членства в ЄС, а відтак — нашої спільної Перемоги.

Читайте також: На шляху до ЄС загрозою для Києва є не лише Будапешт. Але роботу з мінімізації "угорського виклику" провести потрібно — Єлісєєв

Більше матеріалів Костянтина Єлісєєва читайте на ZN.UA.