UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна отримає міцні гарантії на саміті НАТО у Вільнюсі – Зеленський

Зеленський перелічив, яких гарантій очікує юридично оформлених.

Президент України Володимир Зеленський очікує, що всі ті гарантії, які нині від партнерів отримує Україна, будуть юриично оформлені на саміті НАТО у Вільнюсі. Про це він розповів на зустрічі із журналістами.

За словами Зеленського, Вільнюс - це хороший майданчик для надання Україні таких гарантій.

"Найкращі гарантії - це члентво в альянсі, оскільки жодна з країн НАТО не воює з РФ. Але ми і не знаємо, як діють гарантії НАТО, бо не було таких прецедентів.  Що стосується гарантій безпеки, пакету, який розроблявся нашою стороною разом з міжнародними партнерами. З нашого боку ми розуміємо, що сьогодні має Україна. Це фінансова гарантія, посилення нашого бюджету, допомога нам щодо соціальних виплат. Це великі гроші, які дають нам наші партнери, країни ЄС. Це санкційні пакети, велика їх кількість застосована. Там є мінуси, але набагато більше плюсів, вони підтримують нас і б'ють по економіці РФ. Третє - це зброя, такої кількості зброї у нас ніколи не було, і на сьогодні у нас одна з найкращих армій і через кількість зброї, і через фаховість людей.  Оборонні гарантії. У нас зявились "Петріот. Достатньо? Ні. Але з'явились. І ми не країна НАТО. У нас з'явились рішення по винищувачам F-16. Подивимось, яка буде їх кількість. У нас з'явилась така гарантія, мілітарі. Але юридично цього на папері немає. Якщо ми не в НАТО, якщось хтось нас поки що не бачить в НАТО, нам потрібно це зафіксувати на папері.  Для чого? Моя думка проста, щоб через півроку чи рік хтось з лідерів не почав нарратив щодо того,  їхнє суспільство втомлюється, економіка втомлюється, що вони не можуть нам давати відповідні обсяги допомоги. А якщо один почне, другий підключиться, третій... десять країн - усе: антипутінська коаліція буде зруйнована", - заявив він на пресконференції в Києві.

Читайте також: Шольц: Німеччина зробить свій внесок у гарантії безпеки для України

Тому, на думку Зеленського, Україні потрібні гарантії на папері, незважаючи ні на що, доки триває війна...

"І мені здається, там має бути сигнал, що це (гарантії - ред) діє доти, доки в України немає головних гарантій - НАТО. В іншому випадку, якщо в України не буде сигналів щодо власного майбутнього членства в Альянсі, то й Україні немає сенсу бути присутньою на саміті у Вільнюсі"

"Якщо ми розуміємо, що нас там не чекають і гарантій нам ніхто на папері не дасть, юридичних гарантій, а не будапештських - якщо нам ніхто цього не дає, то навіщо ми зустрічаємося? Що б що? Тому що, коли ми з вами приїжджаємо на вільнюський саміт НАТО - це чіткий сигнал нашому суспільству, що нас там бачать. Я не хочу в цьому поілтичному театрі брати участь. Я хочу, щоб наші люди знали, який буде виклик, бо це є відповідь на багато речей - відповідь на питання, чи повертатися мені додому чи ні, а як ми будемо себе захищати, а що буде, якщо ми не в НАТО і у нас не буде гарантій, які тоді внутрішні законодавчі зміни будуть, щоб у мене була зброя, щоб я міг себе захистити", - сказав він.

Водночас глава держави висловив думку, що багато в чому партнери розуміють, що саміт НАТО у Вільнюсі має бути кроком уперед щодо членства України в НАТО.

"Я впевнений, що нам дадуть найміцніші гарантії. Я впевнений. Так", - заявив Зеленський.

Раніше повідомлялося про те, що члени парламентів країн НАТО переконані в тому, що держави Альянсу мають збільшити фінансування системи оборони та прийняти Україну до НАТО.

За даними ЗМІ, країни НАТО розглядають можливість надання Україні гарантій безпеки за аналогією з чинними гарантіями для Ізраїлю до вступу нашої держави в Альянс. Йдеться про пріоритет у передачі озброєнь і технологій, але не пряме залучення іноземних військ для захисту територій.

Попри те, що сценарій запрошення України до НАТО вже у Вільнюсі виглядає як малореалістичний, у Києва насправді немає права на іншу позицію. Чому Україна все ж повинна наполягати на запрошенні до Альянсу на липневому саміті, пояснює Альона Гетьманчук у статті «Україна—НАТО: у Вільнюсі мають бути виправлені помилки Будапешта та Бухареста».