В рамках робочого візиту Володимира Зеленського в США Україна і Сполучені Штати уклали Угоду про стратегічні засади оборонного партнерства. Підпис під документом поставили міністри оборони США й України Ллойд Остін і Андрій Таран в присутності Зеленського.
«Новий етап у співпраці України та США в оборонній сфері... Для нас дуже важлива підтримка з боку США територіальної цілісності України, членства в НАТО і спільна протидія агресії РФ», - йдеться в повідомленні, опублікованому на сторінці президента України в Twitter ввечері у вівторок, 31 серпня.
У Міністерстві оборони України уточнили, що Угода є рамковою, підтверджує ключові принципи та визначає цілі двосторонніх відносин у сфері оборони шляхом:
- Окреслення шляхів просування спільних двосторонніх пріоритетів для вирішення поточних та виникаючих викликів у сфері безпеки;
- Підтвердження відданості спільним демократичним цінностям, включаючи верховенство права та поваги до прав людини;
- Підтвердження непохитної підтримки Міністерства оборони США суверенітету та територіальної цілісності України, а також засудження російської окупації Криму та агресії на сході України;
- Визначення подальших кроків взаємодії для підвищення військового потенціалу та готовності України до збереження територіальної цілісності країни, прогресу на шляху взаємосумісності з НАТО та сприяння регіональній безпеці;
- Підтвердження сталої підтримки Пентагоном права України визначати свій майбутній зовнішньополітичний курс, незалежний від зовнішнього втручання, у тому числі у прагненні України до вступу в НАТО, як це засвідчили США та Союзники в Комюніке за підсумками Саміту НАТО в червні 2021 року.
На період до грудня 2026 року Україна і США визначили наступні стратегічні пріоритети:
- Підтвердження того, що двостороння співпраця у галузі безпеки, а також підтримка Сполучених Штатів Америки ефективно допомагають Україні протидіяти російській агресії, включаючи повноцінну програму тренувань та навчань.
- Проведення реформ у секторі оборони відповідно до принципів та стандартів НАТО, спираючись на значний прогрес, досягнутий з 2014 року.
- Сприяння виконанню положень стратегії оборонної промисловості та реалізації реформ з метою задоволення потреб Збройних Сил України, включаючи збільшення прозорості українських оборонних закупівель, впровадження реформ корпоративного управління та розбудову довгострокового стратегічного партнерства у сфері науки та технологій, що матиме вплив на розвиток майбутнього безпекового середовища.
- Поглиблення співробітництва в Чорноморському регіоні з метою забезпечення свободи судноплавства та ефективної протидії зовнішнім загрозам і викликам у всіх сферах військової діяльності.
- Посилення співпраці у сфері кібербезпеки з метою стримування шкідливої кібердіяльності проти систем національної безпеки, виявлення причетних до здійснення такої діяльності та забезпечення ефективного захисту від противників.
- Тісніше партнерство оборонних розвідувальних спільнот з метою підтримки військового планування та оборонних операцій.
Володимир Зеленський прилетів до США з робочим візитом 31 серпня, на 1 вересня запланована його зустріч із президентом США Джо Байденом.
Україна і США вже підписали Угоду про стратегічний діалог у галузях енергетики та клімату.
Редакторка відділу міжнародної політики ZN.UA Тетяна Силіна прогнозує, що візит Зеленського до Вашингтона не стане проривом у відносинах між США і Україною. Чого чекати, а чого не варто від переговорів – у статті Тетяни Силіної «Мертвий сезон: що Зеленський привезе від Байдена з Вашингтона» для читачів ZN. UA.
Колишній посол України у США Олег Шамшур вважає, що перед українською делегацією стоїть ще одне ключове для ефективності майбутньої двосторонньої взаємодії завдання: встановити довірливі стосунки між очільниками обох держав. Тут Володимир Зеленський не має права на помилку. Детальніше читайте у статті Олега Шамшура «Що таке «доктрина Байдена», і як не опинитися по той бік «огорожі».