UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна і ще 20 країн вимагають від Лукашенка звільнити Протасевича

Заяву опубліковано на сайті Державного департаменту США.

Україна і ще 20 членів міжнародної Коаліції за свободу СМИ виступили зі спільною заявою, в якій рішуче засудили примусову посадку борту Ryanair в Мінську і зажадали від режиму Олександра Лукашенка негайно звільнення опозиційного журналіста Романа Протасевича. Під заявою також підписалися США, Велика Британія, Канада, Австрія, Болгарія, Кіпр, Чехія, Словаччина, Словенія, Естонія, Литва, Латвія, Фінляндія, Німеччина, Греція, Нідерланди, Люксембург, Швейцарія, Північна Македонія і Нова Зеландія.

«Це безпрецедентна і шокуючп дія є прямою атакою на свободу медіа і несе серйозні наслідки для права на свободу слова і свободу думки», - йдеться в заяві, опублікованій на сайті Державного департаменту США 29 травня.

Укладачі заяви констатували, що режим Лукашенка в Білорусі розгорнув масштабну кампанію, спрямовану на те, щоб «незалежні голоси замовкли». Йдеться не лишет про арешт Протасевича, а й  про блокуванні інформаційного порталу Tut.by, обшуки в редакціях і затримання журналістів. Усього в Білорусі понад 400 журналістів зіткнулися з репресіями під час минулорічних президентських виборів і після них.

«Коаліція за свободу ЗМІ вимагає негайного і безумовного звільнення пана Протасевича, а також інших журналістів і працівників засобів масової інформації, затриманих у Білорусі під час виконання своєї роботи», - сказано в заяві. Підписанти також наполягають на покаранні всіх причетних до атак на журналістів.

Читайте також: Кредит і рейси «Белавіа»: у Лукашенка розповіли про підсумки його зустрічі з Путіним

23 травня в аеропорту Мінська примусово  посадили літак Ryanair рейсу Афіни - Вільнюс під приводом анонімного повідомлення про мінування. Для перехоплення лайнера, що перебував у двох хвилинах льоту від Вільнюса, в небо підняли винищувач ВПС Білорусі.

На борту авіалайнері перебував засновник опозиційного Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич. Журналіста і його дівчину Софію Сапегу затримали. Протасевичу інкримінують «екстремістську» статтю 293 КК Білорусі, йому може загрожувати страта.

Велика Британія закрила свої аеропорти для літаків «Белавіа», рекомендувала британським компаніям не відправляти борти через повітряний простір Білорусі, а також підготувала нові санкції проти режиму ЛукашенкаАналогічні заходи затвердив Саміт ЄС.

З 26 травня закрито авіасполучення між України та Білоруссю.

Докладніше про те, що означає викрадення білоруськими силовиками опозиціонера Романа Протасевича, яким може бути покарання Європи для диктатора, котрий загрався, і що слід робити Україні у ситуації, що склалася, читайте в статті Володимира Кравченка «Зона, заборонена для польотів» у ZN.UA.