За кілька днів до саміту згадки про План дій щодо членства в НАТО для України не було в тексті декларації Північноатлантичного альянсу. Представники України її буквально "вигризли" в останній момент завдяки власній наполегливості, чесній розмові з НАТО та твердій підтримці ключових друзів. Про це написав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у Facebook.
"Якщо не знати контексту, то вчорашня декларація саміту НАТО в частині України виглядає як нічого особливого - союзники просто підтвердили відданість своєму ж рішенню 2008 року. Однак оцінка декларації змінюється з нічого особливого на дещо особливе, якщо врахувати три елементи контексту", - зазначив міністр.
По-перше, за його словами, ще за пару днів до саміту згадки про ПДЧ для України не було в тексті декларації. По-друге, раніше декларації самітів НАТО ухвалювалися у 2014, 2016 та 2018 роках. У жодній з них союзники ПДЧ для України не згадували. По-третє, "вчорашня декларація НАТО має набагато ширший контекст - це по суті план дій нового НАТО, в якому США помирилися з рештою союзників і тепер з новими силами Альянс працюватиме над досягненням поставлених цілей, підтримкою визначених друзів, у тому числі України, та стримуванням визначених суперників, у тому числі Росії".
"Тож якщо врахувати контекст, це дуже добра для нас декларація. Але я завжди чесно говорю партнерам, що за добрими деклараціями мають йти добрі дії. І найкраща така дія - надання Україні ПДЧ у 2022 році", - написав Кулеба.
Він зазначив, що для отримання ПДЧ Україна вже зробила достатньо реформ.
"Коли нам кажуть «давайте ще більше реформ», то у мене одне запитання: Скільки ще? Ми повинні продовжувати реформи, але ми не повинні миритися з ситуацією, коли окремі держави-члени НАТО реформи в Україні використовують як виправдання для приховування власного небажання дратувати Росію", - додав глава українського МЗС. Кулеба також наголосив, що Україна буде членом НАТО. Щодо цього є згода і в Альянсі, і в Україні.
Нагадаємо, у підсумковому комюніке Брюссельського саміту НАТО сказано, що Альянс підтверджує рішення Бухарестського саміту 2008 року про те, що Україна і Грузія можуть отримати ПДЧ НАТО.
Докладніше про те, як Київ хоче домогтися від НАТО виконання рішення Бухарестського саміту та чи вдасться Україні отримати хоча б План дій щодо членства, читайте в статті Володимира Кравченка «Обіцяного тринадцять (?) років чекають» у ZN.UA.