Ухвалення законопроєкту «Про ринок деревини» буде сприяти відновленню лісів і забезпечення прозорості ринку деревини як в Україні, так і в Європейському Союзі, заявила віцепрем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанишина в коментарі агентству «Інтерфакс-Україна».
«Кілька важливих речей щодо законопроєкту №4197-д, яким буде скасовано мораторій на експорт з України необробленої деревини та введений цивілізований прозорий ринок деревини. На сьогодні головний загальний пріоритет України та ЄС — відновлення лісів і забезпечення прозорості ринку деревини як в Україні, так і в ЄС, і законопроєкт 4197-д цілком відповідає цій меті», — сказала Стефанишина.
За її словами, Євросоюз розглядає ряд ініціатив прямого обмеження ввезення лісу, який заготовлений шкідливим для лісів способом, а також про заборону імпорту товарів, виробництво яких пов'язане зі знищенням лісів.
«Ініціатива президента України з висадки 1 мільярда дерев протягом наступних 3 років повністю перегукується з цілями по залісненню, які ставить перед собою Євросоюз в рамках Європейського Зеленого курсу. Тому Україна, як і наші європейські партнери, не зацікавлені в поверненні варварських практик неконтрольованого і шкідливого для навколишнього середовища вивезення необробленої деревини з України в ЄС», — додала віцепрем'єр.
Водночас вона підкреслила, що при будь-яких обставинах Україна збереже заборону експорту цінних, занесених до Червоної книги порід дерев.
«Підхід з експорту необробленого лісу, заявлений в законопроєкті, відповідає вимогам рішення в рамках арбітражу, ініційованого ЄС проти України... Звичайно, в Україні існують сили, які будуть саботувати наведення порядку в обігу деревини та будуть блокувати прийняття проєкту, маніпулюючи ідеєю дозволити експорт необробленої деревини без дотримання принципу заліснення. Таких «комерсантів» цікавлять тільки фінансові вигоди, корупційні схеми та непрозорі правила», — заявила Стефанишина.
За її словами, уряд і парламент готують пропозиції, згідно з якими істотно посилиться механізм контролю за тим, щоб міжнародний обіг деревини відбувався тільки за умови досягнення достатнього рівня лісистості на території кожного регіону України.
Нагадаємо, раніше компанію Primpanel оштрафували на $43 тисячі за покупку української деревини з порушенням Регламенту ЄС про деревину і лісоматеріалах у 2019 і 2020 роках. Таке рішення прийняв шведський суд на підставі розслідування Earthsight.