Президент України Володимир Зеленський зацікавлений, щоб Конституційний суд максимально швидко розглянув указу президента про дострокове припинення повноважень Верховної Ради і призначення позачергових виборів на 21 липня, заявив представник президента в КС Федір Веніславський.
"Президент не зацікавлений у затягуванні цього спору, тому що виборчий процес вже йде. Звичайно, ми хотіли б, щоб рішення було прийняте максимально швидко. Ми не налаштовані затягувати розгляд справи. Тому 11 червня, коли розпочнеться слухання, побачимо динаміку вже в процесі, які будуть заявлені можливі додаткові клопотання. І далі будемо орієнтуватися", - сказав він в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
Веніславський вважає, що розгляд указу Зеленського про розпуск парламенту в КС відбудеться доволі швидко, протягом кількох засідань.
Також він переконаний у конституційності указу Володимира Зеленського про дострокове припинення повноважень Верховної Ради і призначення позачергових виборів парламенту, оскільки факт відсутності коаліції у Верховній Раді був загальновідомим після виходу з її складу низки парламентських фракцій і навіть не потребує доказування.
"Указ повністю конституційний, він відповідає повноваженням президента. Ми виключаємо можливість визнання указу неконституційним. У нас сумнівів у його конституційності немає", – заявив Веніславський.
"Він виданий на підставі Конституції України, яка передбачає право президента достроково припиняти повноваження Верховної Ради. Він виданий в межах повноважень президента", – додав представник президента в КС.
Веніславський зазначив, що указ президента може бути визнаний неконституційним, якщо він виданий із виходом за межі повноважень, з порушенням процедури або якщо його текст не відповідає Конституції.
"У нас немає виходу за межі повноважень, немає порушень процедури. У нас є абсолютно всі складові, тому ми не хвилюємося за юридичну чистоту нашого указу", - підкреслив Веніславський.
За його словами, аналіз конституційного подання опонуючої сторони свідчить про те, що в ньому має місце "просто певна маніпуляція фактами, яка не має юридичного підтвердження".
"Стверджується, що президент вийшов за межі своїх повноважень, хоча цього немає і, в принципі, бути не може. Стверджується, що порушується принцип правової визначеності, але цього немає, тому що в указі чітко зрозуміло, які конституційно-правові відносини припиняються і які породжуються", – пояснив Веніславський.
Він зазначив, що навіть якщо підсумувати кількісний склад фракцій БПП і "Народного фронту", то ніяк не виходить 226 депутатів. Він підтвердив, що 5 червня глава адміністрації президента Андрій Богдан звернувся до голови Верховної Ради Андрія Парубія, щоб отримати офіційне підтвердження кількості народних депутатів у фракціях БПП і "Народного фронту", яке зазначено на сайті парламенту.
"Ми це знаємо, але хочемо отримати для суду офіційне документальне підтвердження, засвідчене належно керівництвом Верховної Ради, про те, що дійсно в складі БПП є всього-на-всього 129 народних депутатів, а у складі "Народного фронту" – 80", - пояснив він.
Говорячи про аргументи, що членами коаліції можуть бути і позафракційні депутати, Веніславський нагадав, що у статті 83 Конституції України сказано, що у Верховній Раді за результатами виборів і на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій.
Раніше стало відомо, що КСУ відкрив провадження щодо відповідності Основному Закону указу президента про дострокове припинення повноважень Ради і призначення позачергових виборів. За прогнозом джерел DT.UA, КСУ ухвалить рішення протягом двох тижнів.
Нагадаємо, 21 травня президент Володимир Зеленський підписав указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради і призначення позачергових виборів на 21 липня.
24 травня група народних депутатів із фракції "Народного фронту" направила до Конституційного Суду подання щодо відповідності президентського указу Основному Закону з проханням розглянути його протягом двох місяців.
Якщо КСУ визнає, що указ глави держави не відповідає Основному Закону, то виборчий процес буде зупинено. Докладніше читайте у статті Сергія Рахманіна "Гра в швидкі "шашечки".