UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Турчинова продовжують маніпулювати зі "стенограмою" засідання РНБО 28 лютого 2014 року по Криму – редакція DT

Заява прес-служби РНБО не дає відповідь на питання: якщо копія знімалась із оригіналу стенограми засідання 28 лютого 2014 року, то чому на ній немає позначок, датованих цим числом, а є лише дата зняття копії.

Прес-служба РНБОУ не спростувала факт присутності колишніх першого заступника Генпрокурора України Миколи Голомші та начальника Генштабу ЗСУ Володимира Замани під час засідання 28 лютого 2014 року і не дала пояснень, чому в оприлюдненій "стенограмі" відсутні тексти їхніх виступів із закликом до введення надзвичайного і воєнного стану. Заява маніпулятивно спростовує інформацію, яку DT.UA не поширювало.

На офіційному сайті Ради національної безпеки та оборони України оприлюднена "Заява прес-служби РНБО щодо стенограми засідання РНБО від 28 лютого 2014 року" у якій, без наведення назви ЗМІ, матеріалу та його автора, дається оцінка інформації, викладеній у статті Валентини Самар "Унтер-офіцерські вдівці", опублікованій у сьогоднішньому числі DT.UA. У даному матеріалі були викладені наступні сумніви щодо автентичності оприлюдненого документу та доцільності його розсекречення:

1. В оприлюдненій "стенограмі" засідання РНБО 28 лютого 2014 року відсутній зміст виступів колишніх першого заступника Генпрокурора України Миколи Голомші та начальника Генштабу ЗСУ генерала Володимира Замани, які закликали до введення надзвичайного та воєнного стану у зв'язку з початком окупації Криму. Таким чином, "стенограму" не можна вважати повною.

2. Надані парламентському комітету та оприлюднені як копія повної стенограми засідання РНБО 28 лютого 2014 року файли, містять штамп та печатку, датовані лише 17 лютого 2016 року.

3. Вибірковість включення виступів учасників засідання РНБО 28 лютого в оприлюдненій "стенограмі", а також публічні пояснення членів парламентського комітету щодо необхідності розсекречення документу вказують на використання інформації, що може містити державну таємницю, для зведення політичних рахунків, і є недопустимими з точки зору інтересів національної безпеки.

Прес-служба РНБО у своїй заяві наполягає, що стенограма засідання 28 лютого 2014 року була надана парламентському комітету і оприлюднена повністю. "Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони була надана повна копія стенограми засідання РНБО від 28.02.2014 року. Дата штампу на цьому документі відповідає часу зняття копії. Оригінал стенограми, відповідно до вимог, оформлено і прошито з іншими документами того часу та знаходиться в архіві РНБО", - говориться у заяві прес-служби РНБО України.

Таким чином, заява прес-служби РНБО не дає відповідь на питання: якщо копія знімалась із оригіналу стенограми засідання 28 лютого 2014 року, то чому на ній немає позначок, датованих цим числом, а є лише дата зняття копії?

Прес-служба РНБО у своїй заяві не спростовує інформацію DT.UA щодо присутності на засіданні та виступів колишнього першого заступника Генпрокурора України Миколи Голомші та начальника Генштабу ЗСУ генерала Володимира Замани, у яких вони пропонували запровадження надзвичайного і воєнного стану у зв язку з початком окупації Криму. При цьому ніяких пояснень того, з якої причини зміст цих виступів не включено до оприлюдненої "стенограми" засідання РНБО, не надано, хоча ця обставина стала підставою для сумніву ЗН щодо повноти опублікованого документу.

Натомість у заяві прес-служби повідомляється, що "М.Голомша та В.Замана ніколи не були членами РНБО після перемоги Майдану та, відповідно, не представляли прокуратуру і Міністерство оборони на засіданні РНБО 28 лютого 2014 року", та "не будучи членами РНБО, не могли і голосувати за запровадження воєнного стану, за що проголосував один Голова ВРУ О.Турчинов".

Зазначимо, що у матеріалі DT.UA взагалі не згадувалось, що М.Голомша та В.Замана представляли Генпрокуратуру і Міноборони, були членами РНБО і голосували за введення воєнного стану. У наведених у статті ДТ цитатах Микола Голомша та Володимир Замана стверджували, що були присутні та виступали за введення надзвичайного і воєнного стану та необхідність збройної відсічі агресору. Суспільству також не пояснено, за якими критеріями у "стенограмі" подано виступи одних не членів РНБО (Юлії Тимошенко, Андрія Сенченко), і не включено виступи інших не членів РНБО (М.Голомші та В.Замани).

Вважаємо, що підмінюючи суть виявлених невідповідностей тексту "стенограми" і фактичних обставин засідання РНБО 28 лютого 2014 року, прес-служба РНБО відверто маніпулює інформацією, викладеною у статті DT.UA "Унтер-офіцерські вдівці" і не дає відповіді на питання, що торкаються загроз національній безпеці України.

Головою РНБО є президент України Петро Порошенко. Вважаємо, що суспільство має право почути його точку зору щодо відвертого маніпулювання документами, інформація яких містить державну таємницю, невиправдане їх розсекречування та використання для для зведення політичних рахунків.

Нагадаємо, що у статті "Унтер-офіцерські вдівці" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна" нагадується, що народний депутат Андрій Тетерук (фракція "Народний фронт") пояснив Інтерфаксу: "…деякі політики починають маніпулювати й заявляти, що нібито (на цьому засіданні РНБО. - В.С.) віддавалися накази здати українську територію ворогу. І щоб довести безпідставність цих заяв і встановити істину ми зробили запит про зняття грифа". DT.UA також попросило експертів з держтаємниці дати оцінку опублікованому документу. "Нам демонструють якусь копію, якогось документа, "легалізованого" шляхом просталяння печаток управління організаційного й документального забезпечення апарату РНБО. Немає жодних гарантій, що в цьому тексті немає купюр і слова учасників не вирвані з контексту", - кажуть вони.

Читайте також: Оприлюднена стенограма засідання РНБО щодо Криму в лютому 2014 року

Нагадаємо, 22 лютого на засіданні парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони оприлюднена нібито повна стенограма засідання РНБО, яке відбулося 28 лютого 2014 у зв'язку з подіями в Криму.

Детальніше про стенограму засідання щодо Криму читайте у статті Валентини Самар "Унтер-офіцерські вдівці" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".