UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Раді зареєстровано уже п’ять законопроєктів про мобілізацію

Строк подачі альтернативних варіантів закінчився сьогодні.

У Верховній Раді України зареєстровано уже п’ять законопроєктів про мобілізацію – урядовий під номером № 10378 та чотири альтернативних. При цьому два із них зареєстрували у парламенті вчора – 8 січня.

Так, проєкт №10378-3 внесла група депутатів на  чолі з Дмитром Разумковим, а №10378-4 депутати від групи «Довіра» Андрій Кіт та Микола Люшняк.

Команда «Розумної політики» в пояснювальній записці до власного законопроєкту зазначила, що внесений урядом законопроект № 10378 «суперечить Конституції України, містить численні корупційні ризики і, незважаючи на задекларовану мету забезпечити Збройні Сили України та інші військові формування мобілізаційним ресурсом, може призвести до протилежного – посилення корупційних схем ухиляння від призову, завдання шкоди українському бізнесу і загострення почуття несправедливості у суспільстві», - тому вважала за необхідне подати альтернативний законопроєкт, що базуватиметься на абсолютно відмінних засадах і підході до формування і реалізації державної оборонної політики.

У законопроекті передбачено:

Депутати від «Довіри» у свою чергу зазначили, що метою їхнього проекту закону є комплексна модернізація заходів проведення мобілізації, що має сприяти зміцненню обороноздатності держави.

Законопроєкт має лише три сторінки та пропозиціями внесення змін до уже існуючих законодавчих актів. Зокрема передбачають:

Як повідомив вранці народний депутат Ярослав Железняк, сьогодні має відбутись фінальне засідання Комітету з питань оборони де і буде прийнято рішення щодо законопроєкту про мобілізацію.

«При тому, досі невідомо яке воно буде», - додав депутат.

Читайте також: НБУ братиме участь в підготовці законопроєкту про мобілізацію - Андрій Пишний

25 грудня у парламенті було зареєстровано законопроєкт Кабінету міністрів про мобілізацію. ZN.UA виокремило основні зміни, які там пропонуються. Цей документ вже зазнав шквал критики від політиків та представників громадськості. Так, омбудсман Дмитро Лубінець заявив, що він суперечить нормам Конституції в місцях, де йдеться про посилення покарання для ухилянтів. Та згодом він запевнив, що офіс омбудсмена та Міноборони знайшли компроміс в цьому питанні.

Своєю чергою Валерій Залужний та Рустем Умєров під час засідання комітету щодо розгляду законопроєкту наголосили, що посилення мобілізації — це об’єктивна складова війни. Не буде посилення — не буде кому буде боронити державу. Водночас вони зазначили, що готові доопрацьовувати законопроєкт та вносити зміни, в тому числі прибирати антиконституційні положення.

Член комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко заявив, що у комітету  є зауваження практично до всіх 73 сторінок законопроєкту про мобілізацію.На разі депутати думатимуть, як саме можна доопрацювати законопроєкт.

Напередодні комітет парламенту з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендував доопрацювати законопроєкт Кабміну щодо змін у мобілізації, урахувавши положення альтернативних законопроєктів. Було названо низку додаткових зауважень, а Комітет  з питань антикорупційної політики постановив, що законопроєкт  містить корупційні ризики.