У Верховній Раді України відреагували на укладення Німеччиною та США угоди щодо добудови газопроводу «Північний потік-2». Народні депутати закликають Берлін і Вашингтон зупинити запуск російського газопроводу.
Із відповідною заявою ввечері 21 липня виступили члени Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва ВР. Заяву відкрито для підписання усіма народними депутатами.
У документі депутати закликають США, ЄС та, зокрема, Німеччину припинити будівництво та подальше введення в експлуатацію газопроводу «Північний потік-2».
«Демократичний світ має продемонструвати російському агресору єдність та силу у захисті своїх основоположних цінностей. Україна це демонструє щодня, обороняючи Східний фланг Європи», - наголошується у ньому.
Укладачі заяви нагадують, що від самого початку проєкт є не суто економічним, адже потужності української газотранспортної системи дають можливість збільшити прокачування газу до Європи в два-три рази. Натомість проєкт «Газпрому» створює реальні перешкоди для диверсифікації джерел та маршрутів постачання енергоносіїв до Європи.
«Попри розпочату Російською Федерацією збройну агресію проти України у відповідь на демократичний європейський та євроатлантичний вибір українського народу, попри спробу незаконної анексії Криму та окупацію окремих районів Донецької і Луганської областей, попри триваючу збройну агресію та воєнні злочини з боку Росії та атаки на нашу стратегічну інфраструктуру, а також попри щоденні вбивства українських громадян, Україна не зраджує своєму вибору», - підкреслюється у заяві.
Напередодні заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила, що США і Німеччина досягли домовленостей стосовно газопроводу «Північний потік-2». Сполучені Штати не зупинятимуть добудову російського проєкту.
Водночас сторони домовилися про заходи, спрямовані на забезпечення енергетичної безпеки України. «Ми домагатимемося, використовуючи важелі впливу, щоб транзит газу (Україною – ред.) продовжили на 10 років», - додала вона. Нинішній контракт на транзит російського газу територією України діє до 2024 року.
Україна скептично ставиться до обіцянок продовження транзиту та продовжує наполягати на зупинці геополітичного проєкту Кремля. Київ ініціює консультації з Єврокомісією і Німеччиною стосовно «Північного потоку-2», це питання також обговорюватиметься на зустрічі Володимира Зеленського та Джо Байдена 30 серпня. Союзником України у боротьбі проти російського газопроводу може стати Польща.
Чи вдалося президенту України Володимиру Зеленському переконати німецьких можновладців змінити позицію щодо «Північного потоку-2» , читайте у статті Володимира Кравченка «Меркель не повернула назад «Північний потік»». Як Джо Байден повертає відносини Німеччини та США до «нормальності» і до чого тут російський газ, читайте в статті Олексія Їжака «Байден і Меркель задекларували нові відносини» у ZN.UA.