В НАТО зробили заяві про незаперечну підтримку України на тлі нападу російських прикордонників на корабельну групу Військово-морських сил Збройних сил України і захоплення трьох українських суден.
Офіційний представник Альянсу Оана Лунгеску повідомила, що НАТО уважно відстежує ситуацію в Азовському морі і Керченській протоці, а також підтримує зв'язок з офіційним Києвом.
"НАТО повністю підтримує суверенітет України та її територіальну цілісність, включаючи її право на судноплавство у власних територіальних водах. Ми закликаємо Росію забезпечити безперешкодний доступ в українські порти на Азовському морі згідно з міжнародним правом", - заявила Лунгеску в коментарі "Європейської правді" увечері в неділю, 25 листопада.
Вона підкреслила, що НАТО наполягає на розблокуванні Керченської протоки та деескалації в регіоні.
Лунгеску нагадала, що на липневому саміті в Брюсселі лідери НАТО висловили свою підтримку Україні і дали зрозуміти, що постійна мілітаризація Росією Чорного і Азовського морів, а також окупованого Криму створює додаткові загрози для незалежності України і підриває стабільність Чорноморського регіону.
На засіданні РНБО в ніч на 26 листопада президент Петро Порошенко повідомив про наміри внести до Верховної Ради проект постанови про введення воєнного стану терміном на 60 діб у зв'язку з російською збройною агресією на Азові.
25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України. Два судна в результаті обстрілу росіянами втратили хід. Поранення отримали шестеро українських моряків, 23 моряки потраили в полон.
Перед цим російський корабель протаранив рейдовий буксир "Яни Капу" ВМС ЗСУ, який у супроводі бронекатерів "Бердянськ" і "Нікополь" прямував з Одеси до Маріуполя.
Керченську протоку росіяни заблокували танкером з відключеною системою автоматичної ідентифікаційної.
Україна ініціювала екстрене засідання Ради Безпеки ООН у зв'язку з ситуацією в Азовському і Чорному морях, а президент Петро Порошенко скликав військовий кабінет. Рада національної безпеки й оборони має намір розглянути можливість введення воєнного стану.
Командування Військово-морських сил Збройних сил України підкреслює той факт, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. У свою чергу в ФСБ Росії стверджують, що ніяких повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом державного кордону".