В Україні з розчаруванням сприйняли заяви міністра закордонних справ Польщі Вітольда Ващиковського про перспективи європейської інтеграції, політику пам'яті і війну в Донбасі, які він зробив в інтерв'ю польському виданню "W sieci".
Про це послу Польщі в Києві Яну Пекло повідомили в Міністерстві закордонних справ України в середу, 5 липня.
"Українська сторона переконана, що спільними зусиллями, в тому числі з дружньою Польщею, ми повинні будувати спільне європейське майбутнє, а не ставити один одному умови. Для України європейський вибір - це не тільки зовнішня політика, але і щоденна кровопролитна боротьба і копітка наполеглива праця", – сказано в повідомленні українського зовнішньополітичного відомства, опублікованій на його офіційній сторінці у Facebook.
Послу вказали на некоректність заяви Ващиковського про ситуацію в Донбасі.
"Український народ платить дуже високу ціну - ціну сотень життів кращих своїх представників за незалежність, за цивілізаційний вибір розвитку, а також за те, щоб не допустити російські війська на територію Польщі та інших країн ЄС", – підкреслили у МЗС.
Польських політиків і дипломатів у черговий раз закликали обережно підходити до питань спільного минулого і не політизувати історію українсько-польських відносин, так як цим може скористатися третя сторона на шкоду інтересам Польщі та України.
У МЗС нагадали, що оцінку історичним подіям можуть давати професійні історики, а не політики. В контексті українсько-польських відносин цим займаються Форум істориків і Форум партнерства.
Крім того, міністерство вказало на неприпустимість порівнянь відносин України і Польщі з відносинами Греції і Македонії.
МЗС України підтвердило готовність до подальшого розвитку рівноправного і конструктивного співробітництва з Польщею у дусі взаємного розуміння і поваги.
Міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський в інтерв'ю виданню "W sieci" 3 липня заявив про готовність Варшави заблокувати вступ України до Європейського Союзу, якщо Київ не перегляне підходи до політики історичної пам'яті і не вирішить питання національних меншин.
"Економічне співробітництво, на жаль, не виглядає добре. І найгірше, звичайно, історичні питання. Наше послання дуже чітке: з Бандерою в Європу ви не ввійдете. Ми говоримо про це і голосно і тихо. Ми не повторюватимемо помилок 1990-х років, коли були певні проблеми у відносинах з Німеччиною і Литвою. Я маю на увазі статус польських меншин у цих країнах. Вже маючи такий досвід, ми будемо твердо вимагати від України, щоб всі справи були улагоджені до того, як Київ стоятиме біля воріт Європи з проханням про членство", – заявив керівник польського зовнішньополітичного відомства.
За словами Ващиковського, у разі невирішення питань може виникнути ситуація аналогиная тій, що існує у Греції і Македонії. Через незгоду Греції з правом Македонії на таку назву держави Скоп'є не може здійснити процедуру встпления в НАТО й почати переговори про членство в ЄС.
Раніше аналогічні заяви робили глава правлячої польської партії "Право і справедливість" Ярослав Качиньський та інші представники цієї політичної сили.