Проблема "кризи в Азовському морі" наразі має штучне загострення в інформаційному полі, оскільки питання Азову існувало завжди, наголосила в ефірі "5 каналу" заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль. За її словами, дії росіян Азовському морі фактично не суперечать "канонам міжнародного морського права".
"Зараз є штучно створене загострення в інформаційному полі питання Азову. Воно завжди існувало. Військова присутність в Азовському морі росіян більша за нашу, це зрозуміло. По всім канонам міжнародного морського права військові кораблі мають право зупиняти цивільні кораблі для огляду. Для цього не потрібні жодні мандати – нічого", - пояснила Зеркаль.
І наголосила на тому, що протест на дії російської сторони можна заявити лише за умови наявності скарг від капітанів і судновласників.
"Якщо це не перевищує розумний строк затримання, немає скарг від капітанів, судновласників, у нас (в України – ред.) є можливість сказати лише, що ми вважаємо. На підставі чого? На підставі інформації у ЗМІ, що є проблема із затриманням кораблів. Якщо у нас будуть матеріали, які нам дозволяють заявити протест проти затримання, ми будемо цим користуватися", - додала заступник очільника МЗС України.
Проте наразі в Україні немає жодної такої скарги. "Ми всі використовуємо інформацію з відкритих джерел. А чи є в нас хоча б одна скарга від судновласника? Чи є в нас хоча б одна скарга від капітана цього судна, який був затриманий?", - запитується Олена Зеркаль.
Заступниця міністра також зазначила, що її напружує велика кількість "спекуляцій навколо цього". "Наразі я бачу дуже багато спекуляцій навколо цього ("Азовської кризи" – ред.), і мене напружує це, оскільки ми розуміємо, що будь-яке напруження в Азовському морі може призвести до неконтрольованих подій", - резюмувала вона.
Позиція МЗС України щодо "Азовської кризи" - з 23:17.
Нагадаємо, у ніч з 2 на 3 липня в Азовському морі на південь від Бердянська берегова охорона ФСБ Росії затримала два судна, які прямували до/із Маріуполя. Обидва судна за кілька годин відпустили.
У період з 8 по 9 липня берегова охорона російської спецслужби встановила новий "рекорд" і затримала дев'ять суден, які прямували до/із портів Маріуполя та Бердянська.
Детальніше про обмеження Росією прав України щодо використання Азовського моря читайте в матеріалі Валентини Самар "Окупація Азова" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".