Українська сторона обурена діями щодо пам'ятника воїнам УПА в селі Грушовичі під Перемишлем.
В коментарі МЗС України, оприлюдненому на сайті відомства, вказується, що демонтаж пам'ятника – це "відверта провокація в переддень вшанування 70-х роковин злочинної акції Вісла - очевидно з метою відвернення уваги від цієї сумнозвісної дати".
Наголошується, що спільним інтересом української та польської сторони є спокійне і комплексне врегулювання даної ситуації в рамках правового поля.
"Ми звернемося до польської сторони за офіційними роз'ясненнями і узгодимо подальші кроки стосовно легалізації усіх місць поховань як на території Польщі, так і польських в Україні з метою забезпечення їм належної опіки на державному рівні відповідно до двосторонньої угоди про збереження місць пам'яті з 1994 р", – йдеться в коментарі.
В МЗС також повідомили про проведення проведення у Варшаві двосторонніх консультацій за участю керівництва Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті учасників АТО, жертв війни і політичних репресій, яка відповідальна за реалізацію цієї угоди.
Раніше повідомлялося, що активісти польських націоналістичних організацій 26 квітня розібрали пам'ятник воїнам УПА, встановлений на кладовищі села Грушовичи біля Перемишля. Демонтаж пам'ятника проводився за згодою війта (старости – ред.) гміни Стубно, акцію також поліція не втручалася. Раніше монумент не раз ставав мішенню вандалів.
Нагадаємо, у січні СБУ заборонила в'їзд меру польського міста Перемишль Роберту Хомі в Україну через його участь в антиукраїнських заходах у Перемишлі. Однак вже у кінці місяця СБУ прийняла рішення про відміну заборони.
22 липня минулого року Сейм Польщі услід за Сенатом встановив 11 липня днем пам'яті жертв геноциду", здійсненого українськими націоналістами проти громадян Другої Речі Посполитої у 1939-1945 рр..".
У відповідь на рішення Сенату та постанову Сейму Польщі, 8 вересня Верховна Рада ухвалила постанову, в якій засудила "односторонні дії Сенату і Сейму Республіки Польща, спрямовані на перегляд результатів співпраці, які були досягнуті під час конструктивного українсько-польського діалогу за останні десятиліття".
Детальніше про проблеми українсько-польських відносин читайте у статті Олени Гетьманчук "Україна-Польща: партнерство без патронату і передумов" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна"