UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Мін'юсті розповіли, що потрібно для повернення грошей, вкрадених при Януковичі

Цей процес є нелегким, тривалим у часі і багатоетапним.

Процес повернення грошей, вкрадених в часи режиму Януковича, є довгим і можливий тільки після рішення суду тих країн, куди були вивезені кошти. Про це написав міністр юстиції Павло Петренко у своєму Facebook.

"Досвід іноземних держав у справах так званої "арабської весни" показав, що шлях до повернення значних обсягів активів, виведених злочинними діями осіб у влади за кордон, і плодів незаконного збагачення є нелегким, тривалим у часі і багатоетапним", - написав він.

За його словами, перш за все, повинно бути доведено судом вчинення особою злочинів.

"Наступним кроком є отримання за кордоном рішення про повернення коштів. Цей крок-за можливості оскарження, яка є у численних незацікавлених у їх повернення осіб, може тривати роками", - додав він.

Тому, за словами Петренка, "сьогодні основні зусилля повинні бути сконцентровані на розслідуванні справ правоохоронними органами та винесення відповідних вироків судами".

"Мін'юст у свою чергу займається виключно вдосконаленням законодавчої бази, в першу чергу інституційної і процесуальної. А також спільно з іноземними компетентними органами найбільш ефективних шляхів і механізмів взаємодії для повернення з-за кордону активів після винесення відповідних рішень судами", - пояснив він.

"Мін'юст готовий - але поки позбавлений всяких підстав, - включитися в практичній площині в процес реального повернення активів, отриманих злочинним шляхом. Адже суди досі не ініціювали жодних міжнародних доручень про правову допомогу або запитів про виконання ухвалених вироків", - нагадав він.

У листопаді 2014 року Генпрокуратура пред'явила підозру у розкраданні держмайна 14 з 18 представників колишньої влади (серед них - і Янукович), внесених в санкційний список ЄС.

Раніше низка країн, серед яких Швейцарія, Ліхтенштейн, Австрія, заявляли про замороження рахунків Януковича і його близького оточення, так званої "Сім'ї". Сам колишній президент, який переховується в Росії, заперечує наявність таких рахунків.

У січні Державна служба фінансового моніторингу підрахувала суму заблокованих коштів на рахунках нерезидентських компаній "сім'ї Януковича", яка склала $ 1,42 млрд, у тому числі на території України $ 1,37 млрд.

У лютому юристи Центру "Tranceparency International" оприлюднили схему бізнесу екс-президента України Віктора Януковича і його оточення. У дослідженні представлена 141 компанія, з яких 56 мають не українську юрисдикцію. Велика частина компаній розташована на Британських Віргінських островах, Кіпрі, Австрії або використовує адреси масової реєстрації, відносини власності в багатьох випадках є дуже заплутаними.