UA / RU
Підтримати ZN.ua

У КМІС "третє місце" Рабіновича в своєму президентському рейтингу пояснили помилкою вибірки

На виборах президента України голова партії "За життя" не буде мати серйозних переваг перед Гриценком, Ляшком або Бойком.

Результати соцопитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) за листопад, згідно з яким третє місце в президентському рейтингу нібито посів Вадим Рабінович, були невірно витлумачені ЗМІ та громадськістю, заявив директор інституту Володимир Паніотто.

У своїй статті для DT.UA соціолог пояснив, що представлені інститутом цифри були взяті з рейтингу кандидатів у президенти по відношенню до всіх опитаних, і що критики опитування не врахували наданих інститутом даних про помилку вибірки.

"Насамперед хочу зазначити, що Рабинович зовсім не посів третє місце, як писали ЗМІ, відмінності з 3-го по 6-те місце не значимі. Для чого ми всюди пишемо похибку вибірки, чому ніхто не звертає на це уваги?! Рабинович розділив з 3-го по 6-те місце з Гриценком, Ляшком і Бойком", – заявив він.

Паніотто також надав порівняльну таблицю результатів свого дослідження з результатами аналогічного дослідження Цетру Разумкова, хоча уточнив, що списки кандидатів в них були різні, і що при професійному підході подібні дослідження не порівнюють.

"Тут до списку КМІС наш замовник чомусь уже не вніс Гройсмана і Кличка, натомість вони є в списку Центру Разумкова. А в списку Центру Разумкова немає Рабиновича, але є Тягнибок і Ярош (хоча на попередніх виборах Рабинович отримав більше, ніж Тягнибок і Ярош разом узяті)", – зазначив він.

За словами глави КМІС, у президентських виборах ключове значення має те, хто пройде до другого туру. В цьому питанні дані КМІС і ЦР збігаються, вказуючи на вихід у другий тур Порошенка і Тимошенко.

Нагадаємо, за даними соцопитування КМІС, якби вибори президента України проходили в середині листопада, то з усіх громадян України 10,1% проголосували б за Юлію Тимошенко, 8,7% - за Петра Порошенка, 5,5% - за Вадима Рабіновича, 5% - за Анатолія Гриценка, 4,4% - за Юрія Бойка, 4,4% - за Олега Ляшка, 3,4% - за Андрія Садового, 2,1% - за Олега Тягнибока, 1,4% - за Дмитра Яроша, 0,2% - за Андрія Білецького, за інших кандидатів - 1,9%, 6,2% - викреслили б усіх кандидатів, зіпсували б бюлетень, 19,2% - вирішили не брати участь у голосуванні, 27,4% - не визначилися, за кого голосувати.

Таким чином, якщо б ті, хто не визначився за кого голосувати, як зазвичай, не прийшли б на вибори, у голосуванні взяли б близько 47% всіх виборців і подані голоси розподілилися б наступним чином: 21,3% за Юлію Тимошенко, 18,5% - за Петра Порошенка, 11,7% - за Вадима Рабіновича, 10,5% - за Анатолія Гриценка, 9,4% - за Юрія Бойка, 9,4% - за Олега Ляшка, 7,2% - за Андрія Садового, 4,5% - за Олега Тягнибока, 3,1% - за Дмитра Яроша, 0,4% - за Андрія Білецького, за інших кандидатів - усього 4%.

Більше про результати останнього соцопитування КМІС і поширених помилках інтерпретації соціологічних даних читайте у статті Володимира Паніотто "Відмінності в соціологічних даних" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".