Для публічних осіб будь-яка кримінальна справа - серйозний удар по репутації. Але, коли справа розсипається, правоохоронці не несуть ніякої відповідальності. І це - лакуна в нашому законодавстві. І тут вже нерівні правила гри. Про це в інтерв'ю редактору відділу політики ZN.UA Інні Ведерніковій заявив виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.
«Ніхто не каже, що не потрібен контроль. Ба більше, правоохоронці для адекватного мера — помічники, здатні виявити «чорні діри» в його команді. Я зараз навіть скажу одну крамольну річ і спробую перевернути ваше розуміння корупційності/некорупційності. Є таке поняття як «сумлінні підрядники». Адже бюджетна сфера не працює за передоплатою, вона працює за фактом. Тому є депозит, накопичення коштів, тривала процедура розробки проєктно-кошторисної документації і доведена до абсурду система закупівель. До речі, зниження порогу для закупівель (зараз — 50 тисяч) не тільки не зменшило корупцію, а вплинуло на народження нових «фопівських» схем уникнення», - заявив Слобожан.
За його словами, дуже часто самі муніципалітети виступають в ролі ошуканих структур.
«Тут важливо розуміти, що в жодній країні світу немає орієнтування на ціну продукту, тільки — на якість. У нас же будь-яка несумлінна, але демпінгуюча фірма може скаргами та позовами заблокувати будь-який тендер у місті. Має бути список «чорних» і «білих» підрядників. Інакше з ким я можу працювати, якщо мені ні з ким працювати?», - вважає виконавчий директор АМУ.
Однак він додає, що є й інша сторона цієї історії: в європейських країнах те, що у нас називається корупцією, називають ефективною роботою місцевої влади.
«Тому що перебування для громади надійного і прогнозованого з білою історією підрядника - велика перемога. І коли мер моделює ситуацію, зводить цього сумлінного підрядника з центральною владою, він працює на громаду. У нас же мер Львова спрацював на кримінальну справу, хоча й не одержав жодної особистої вигоди, підтримавши інвестора», - пояснив Слобожан.
На пасаж журналістки про те, що, образно кажучи, всі кращі в окрузі ремонтні бригади і асфальтові заводи записані на пов'язаних з мерами осіб і родичів, виконавчий директор АМУ відповів:
«Уся проблема в тому, що місцева влада в результаті децентралізації отримала фінанси, й ефективні мери почали піднімати міста і переобралися. Ось звідки міф про асфальтові заводики. Але все мають перевіряти й доводити правоохоронці. НАЗК зараз дуже швидко знаходить неправомірні витрати. Я можу навести вам приклади необраних мерів, які нині абсолютно спокійно могли б легалізувати свої активи. Чому ж вони цього не роблять? Ба більше, дискредитували мера, він пішов, але фірма, за яку його клювали п'ять років, залишилася. І таке буває".
Асоціація міст України (АМУ) об'єднує 929 громад, в яких живе понад 85% населення країни. Вона стала одним зі стейкхолдерів децентралізації, перебуваючи одночасно в статусі суб'єкта та об'єкта реформи.
Однак для чого так наполегливо згуртовується місцеве самоврядування? Чим керується Київ, продовжуючи «кошмарити» мерів силовиками? Чому на фінансовій децентралізації у 2022 році можна поставити хрест? Навіщо громадам потрібні 80% прибуткового податку фізичних осіб (ППФО) і на яких умовах? З якої причини тільки суд може стати реальним «префектом» на місцях? Звідки взявся фейковий законопроєкт про місцеве самоврядування народного депутата Гуріна, та інтереси яких забудовників лобіює цей законопроект? Хто насправді готує проєкт змін до Конституції і чому ОПУ збрехав про підписаний протокол з асоціаціями?
Читайте в інтерв'ю Інни Ведернікової з Олександром Слобожаном « Перед президентом розігрують ілюзію хорошої комунікації з місцевим самоврядуванням».