UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Хмельницькій області розшматували самодостатню Красилівську ОТГ, "бо там батьківська хата" першого віцеспікера Стефанчука

Число тих, хто в змозі зацікавити, переконати або натиснути на владу, яка завершує перший етап децентралізації, зростає в геометричній прогресії. Гієни рвуть лева на частини.

Першу стрілку про те, куди можна забігти по ходу гри, щоб домовитися, намалював ще Кабмін Гончарука, коли прогнувся під "хотєлками" Закарпаття і перелопатив вже затверджений перспективний план. Тоді першою за всі роки децентралізації здригнулася попередниця Чернишова ексміністр Альона Бабак, задовольнивши прохання "слуги народу" Михайла Лаби в Закарпатській області. Справа Оноківської громади, де Лаба раніше був головою сільради, дійшла до розгляду в комітеті, і депутати сказали: "Люди повинні вирішити самі", пише у своїй статті для ZN.UA Інна Ведернікова.

"І з тих пір великі люди по всій країні почали вирішувати самі. У супроводі більш дрібних. Ну, ви розумієте, що в такій ситуації завжди працює тільки один принцип: "Чому Васі можна, а мені не можна?" Тим більше, якщо одним із ликів цього всемогутнього Васі є, приміром, сам прем'єр-міністр Шмигаль, який поставив свій підпис під створенням, Зеленської ОТГ, що на Івано-Франківщині, де 1 900 жителів і менше 250 дітей. Що йде абсолютно врозріз з методикою, зате близько серцю прем'єра. А ось, відображаючи лик першого віцеспікера Стефанчука, у Хмельницькій області розшматували самодостатню Красилівську ОТГ, "бо там його батьківська хата", - йдеться в тексті.

При цьому наголошується, що кількість тих, хто в змозі зацікавити, переконати або натиснути на владу зростає в геометричній прогресії.

"Гієни рвуть лева на частини", - пише Ведернікова.

За її словами, Чернівецька область використовує досить різні інструменти задоволення запитів зацікавлених осіб. Якщо в густонаселеному Сокирянському районі всі підтягнули під Козака, то в нечисленному Заставницькому, навпаки, - замість того, щоб піти виправданим у цьому разі шляхом "один район - одна громада", його подрібнюють на шість апріорі слабких утворень. Тому що там вже призначено, хто повинен виграти вибори.

Одеська область. Болградський район, в якому постійно перемагав регіонал Антон Кіссе. Зараз паразитує на етнічній темі. У районі величезна територія і дуже потужні села по 3-5 тисяч. Замість того, щоб створити п'ять заможних громад, господарі домовляються і роблять три - Кубей, Болград та Криничне (остання - вотчина Плачкова).

"Але найяскравіше – Южне, - розповідає співавтор децентралізації Юрій Ганущак. - Це місто обласного значення, який обслуговує припортовий завод з переробки аміаку й ін. Від міста йде одна дорога. На територію зайшов бінесмен, депутат обласної ради Олег Кутаталадзе. Для того, щоб за безцінь взяти припортовий, створюється Візірская громада, яка обрізає біля Южного і дорогу, і складські території. Він ж наполягає на приєднанні до Візірської ОТГ Сичавки, яка примикає до Южного, щоб повністю контролювати територію. Питання Южного є питанням економічної безпеки країни, тобто забезпечення єдиного комплексу Южного припортовий завод та його економічної привабливості".

"Затока. Дуже кримінальне місце. До неї приєднують абсолютно безпідставно селище Кароліно-Бугас. 3 тисячі населення – це заможна громада? До того ж без соціальної інфраструктури. Взагалі все, що ближче до моря, – банальний рекет. Опозиція в частці. І Одеська ОДА жорстко стоїть на захисті різноманітних політичних інтересів. Та ж історія з Маяками. ОТГ, яка огинає той самий лиман на півночі, проходячи через прикордонну зону. Природно, про єдиний комплекс надання соціальних послуг для жителів питання не стоїть – чистий бізнес. До того ж вельми специфічний, враховуючи 10 км прикордонній території з Молдовою", - зазначає Ведернікова.

У Чернігівській області створюється абсолютно штучна громада, яка множить на нуль вже створену Поисківську громаду. Рішення прийнято під конкретних людей, що використовують міфи про культурну спадщину та ін.

"Бобровицький район. Величезний район 1 500 кв. км і мисливські угіддя, які контролюються місцевим князем, героєм України. ОДА приєднує їх до Бобровицької громаді, паралельно витісняючи вже існуючу з 2015-го року між цими територіями Новобасанську громаду. Просто нагинають сільська рада і роблять обмін територіями.

Кіровоградська область. Приютівська громада дугою огинає Олександрію і при цьому розриває територію міста. Щоб потрапити в центр громади (невеличке село Приютівка), – люди їдуть через всю Олександрію. Маячня!

Всі пропозиції розділити навпіл зазначену громаду (верхню її частину залишити окремою, а нижню приєднати до міста), - не сприймаються. Це великий затяжний конфлікт, який не вирішене. Чому? Тому, що це землі одного підприємства", - йдеться в матеріалі.

Закарпатська область. "Мукачівська ОТГ. Громада з центром в місті обласного значення з населенням близько 86 000 (!) осіб, - продовжує Ткачук. - Нова ОТГ повинна увібрати в себе ще 14 сільрад. Створюється величезна громада, яка об'єднає досить відрізняються один від одного території, а сільське населення буде становити критично малу частину порівняно з міським. Знову ж таки, яким чином тут повинні узгоджуватися такі різні інтереси різних частин тепер єдиної громади? Можливо, автори такої конфігурації знають щось дуже важливе, що невідомо іншим, але такий підхід не відповідає європейським практикам".

"А ось Ужгород повністю обрізали, позбавивши місто розвитку території", - додає Ведернікова.

Читайте також: Латвія оголосила про закриття своїх кордонів через коронавірус

Про те, як децентралізація - ключова реформа, здатна збалансувати всі рівні влади в країні і відрегулювати систему державного управління, розмінюється Зеленським на лояльність регіональних еліт перед місцевими виборами, читайте в статті Інни Ведернікової "Великий куш децентралізації" ZN.UA.