Межі між реаліті-шоу і політикою стають все більш розмитими в усьому світі. Тепер їх активно розмивають і в Україні. Думайте про це як про політичний випуск "Холостяка". Кандидат в президенти Ігор Шевченко буквально перетворив свою кампанію на шоу знайомств, пише газета The Washington Post.
Назва телепередачі проста, хоча і безнадійно обнадійливе: "Хочеш стати дружиною президента?"
Це означає те, що говориться в назві.
Шевченко - 48-річний чоловік з юридичною освітою в Університеті Міннесоти - планує вибрати дружину з приблизно 300 жінок, які подали заявки онлайн.
Весь процес знімається і редагується в 12-хвилинні відео. Трейлер був розміщений кандидатом на Facebook і YouTube. Політична команда Шевченка планує опублікувати перші повні епізоди в ці вихідні і продовжити після виборів 31 березня.
Група буде скорочена до 10-15 фіналісток, які будуть включати "дебати" серед учасників. Останні конкуренти будуть боротися за симпатії Шевченка.
Примітно, що Шевченко, можливо, не самий зухвалий в гонці за зміщення діючого президента Петра Порошенка.
Володимир Зеленський, - комік, єдиний політичний досвід якого, це роль президента України в популярному телесеріалі.
Інший кандидат, зареєстрований під ім'ям Юрій Тимошенко, - явна спроба відібрати голоси в Юлії Тимошенко, колишнього прем'єр-міністра. Вона намагається повернутися після того, як була звільнена з в'язниці в 2014 році. Європейський суд з прав людини назвав її вирок незаконним і невиправданим за розкрадання і зловживання владою.
Не було ніякої суттєвої громадської реакції від жіночих груп або інших щодо трюку з реаліті-шоу Шевченко, рекламний плакат якого показує його в смокінгу і що тримає одну червону троянду.
Орися Луцевич, глава Українського форуму в Лондонському Королівському інституті міжнародних відносин, заявила, що спочатку не вірила повідомленнями про реаліті-шоу Шевченко.
"Тоді я подумала, що це принизливо для жінок", - додала вона. "Але потім я подумав, що в Україні, де менше чутливості до цих питань, це геніально".
"Я думаю, що це грає на близькості до виборця - немає бар'єру між політикою і особистим життям. В Україні політична еліта десь високо в горах ", - сказала вона. "Це спроба подолати цей розрив".
Шанси на перемогу Шевченка в кращому випадку малоймовірні. Його кількість виборців залишається на рівні менше 1 відсотка серед 39 кандидатів. Але якщо створення бренду було його метою, він домігся певних успіхів.
Він був відносно невідомим в політичному відношенні, раніше займав пост міністра навколишнього середовища країни і створив успішну юридичну фірму. Зараз ток-шоу вже почали його запрошувати.
"Моє ім'я не було брендом, тому мені потрібно було підняти політичний профіль", - сказав він.
Більш того, Шевченко стверджує, що це не просто передвиборчий трюк. Він клянеться - в своїй кращій щирості до реаліті-шоу - що він дійсно хоче знайти свою справжню любов.
Проте, вибори несуть важливі ставки. Українські сили продовжують конфліктувати з підтримуваними Кремлем бойовиками на сході країни. Тим часом, багато українців бурчать з приводу того, що вони вважають повільними темпами економічного зростання і політичних реформ через п'ять років після повалення підтримуваного Москвою керівництва.
А безтурботний підхід Шевченко маскує більш цинічну політичний порядок денний. Якщо це можливо, він хотів би запровадити авторитарне правління в дусі Лі Кван Ю з Сінгапуру для вирішення проблеми нестримної корупції і політичної безвиході в Україні.
"У нас немає справжньої демократії в Україні. Вона тільки на папері", - сказав він. "Це олігархія, корумпована олігархія. Вони купують все - виборців, політиків ... Якщо вони називають це демократією. Ми повинні це змінити.У Сінгапурі у них набагато більше демократії, ніж у нас в Україні".
У суботу, після Міжнародного жіночого дня 8 березня, Шевченко приїхав на кастинг близько 20 претенденток на своє реаліті-шоу з купою червоних троянд з довгим стеблом. Він подарував кожній жінці квітку і поговорив з ними про те, що хоче бачити в дружині.
"Я шукаю когось привабливого, розумного, з ким я можу обговорити важливі питання і хто може дати мені пораду", - сказав він.
Все це було, звичайно, знято на камеру.
Нагадаємо, президентська кампанія в Україні офіційно стартувала 31 грудня 2018 року. Вибори голови держави призначено на 31 березня. ЦВК зареєструвала 44 кандидати в президенти. Шестеро з них заявили, що знімають свої кандидатури на користь інших кандидатів.
Редакція DT.UA склала повний список кандидатів і зібрала коротку інформацію про них. Слідкуйте за перебігом подій у спецпроекті DT.UA Вибори-2019.
Докладніше про маніпуляції на виборах 31 березня та протидію їм читайте в матеріалі Ярини Бусол "Виборчі маніпуляції і як з ними боротися" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".