UA / RU
Підтримати ZN.ua

У ЦПК розповіли про блокування створення Антикорупційного суду людьми з оточення Порошенка

За словами голови ЦПК, на п'ятьох засіданнях у комітету не знайшлося часу для розгляду майже двох тисяч поправок до законопроекту про створення суду.

Голова парламентського комітету з питань правової політики та правосуддя Руслан Князевич (фракція БПП) навмисно затягує розгляд поправок до президентського законопроекту про Антикорупційний суд. На думку голови Центру протидії корупції (ЦПК) Віталія Шабуніна, він діє в інтересах президента України Петра Порошенка, який зацікавлений у затягуванні створення суду, але "збереженні обличчя" перед західними партнерами.

Таку точку зору Шабунін озвучив у блозі на "Українській правді".

Голова ЦПК нагадав про те, що Верховна Рада України проголосувала за відповідний законопроект 1 березня, після чого було отримано понад 1920 приправок до нього. Але комітет під головуванням Князевича досі не розглянув їх. З 15 березня, за словами Шабуніна, було проведено п'ять засідань комітету, але на них створення Антикорупційного суду не обговорювалося.

"На жодному із засідань комітет не те, що не став розглядати майже 2000 поправок до законопроекту, а навіть не спромігся створити робочу групу для роботи з поправками", - зазначає Віталій Шабунін.

При цьому він вказує на те, що крім Князевича до складу комітету входять 14 депутатів із президентської фракції "Блок Петра Порошенка" (загалом у комітеті 32 народних обранця). А сам голова комітету є довіреною особою гаранта, юристом та представником БПП у ЦВК на виборах 2014 року і представником президента у Верховній Раді (червень 2014 - січень 2015).

Як зазначає голова ЦПК, лише 11 квітня Князевичем замість засідання комітету було проведено закриту нараду, на якій депутатам роздали порівняльну таблицю поправок до законопроекту. Після чого вони були відпущені "думати про концепцію Антикорупційного суду в баченні фракцій". "Це тоді, коли за законопроект проголосували в першому читанні, коли є чіткі рекомендації Венеціанської комісії і всі пропозиції фракцій вже подані", - додає активіст.

На думку Шабуніна, така позиція голови парламентського комітету може свідчити про те, що йому відомо "про нещирість обіцянок" президента.

"Проблема не лише в тому, що Україна потребує створення Антикорупційного суду, щоб топ-корупціонери нарешті відповіли за награбоване. Якщо законопроект про антикорупційний суд не приймуть до кінця сесії, Україна точно не отримає черговий транш МВФ", - нагадує антикорупціонер.

Віталій Шабунін також нагадав про те, що без цього траншу на Україну може чекати глибокий дефолт і руйнування економіки, оскільки без цих коштів країна не зможе виплатити свої зобов'язання за зовнішніми боргами.

1 березня Верховна Рада схвалила в першому читанні закон "Про Вищий антикорупційний суд". Президентський законопроект за основу підтримали 282 народних депутата.

16 квітня голова Верховної Ради Андрій Парубій повідомив про те, що профільний парламентський комітет розглянув вже фактично всі поправки до законопроекту.

За словами спікера, дискусії навколо окремих положень законопроекту тривають. "Ключова дискусія точиться навколо того, чи повинен антикорупційний суд відповідати юрисдикції НАБУ і САП, і друге питання... - це повноваження громадської ради міжнародних експертів", - розповів Парубій.

Детальніше про законопроект читайте у матеріалі Центру протидії корупції "Антикорупційне гальмо" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".