Засновник WikiLeaks Джуліан Ассандж влітку 2016 року, в період публікації документів Демократичної партії США, які могли бути отримані після злому російськими хакерами, відмовився публікувати велику кількість документів, пов'язаних з російським урядом, повідомляє Foreign policy.
Так, організація відмовилася опублікувати щонайменше 68 гігабайтів даних, отриманих від джерела в Міністерстві внутрішніх справ Росії. У WikiLeaks пояснили це тим, що на той момент вони вже нібито перебували у відкритому доступі.
У 2014 році низка ЗМІ, у тому числі ВВС та деякі інші інформаційні агентства, повідомили про наявність цих даних, що стосуються російської військової та розвідувальної присутності на території України. Тим не менш, в даних, від публікації яких Ассандж відмовився у 2016 році, містилося в декілька разів більше інформації.
Зрештою дані були тихо опубліковані на різних ресурсах в Інтернеті й практично не привернули до себе уваги.
Кількома роками раніше, у 2010 році, відносини Джуліана Ассанджа з Росією починалися у змагальному ключі, нагадує видання. У жовтні 2010 Ассандж і WikiLeaks пообіцяли опублікувати великий масив даних, що викривають діяльність Кремля.
"У нас є матеріали про Росію, уряд і бізнесменів. Ми незабаром опублікуємо ці матеріали", - заявив Ассандж одному з російських ЗМІ.
У листопаді того ж року WikiLeaks дійсно почав публікувати матеріали свого досьє, отримані від інформатора організації Челсі Меннінг, що містили відомості дипломатів США з усього світу, в тому числі з Росії. WikiLeaks співпрацював з російською "Новою газетою", але нею були опубліковані лише кілька історій з чверті мільйона файлів з американського посольства в Москві. За словами кореспондента Business Insider Джона Хелмера, "Нова газета" заплатила за право ексклюзивного доступу до матеріалів, однак у WikiLeaks заперечують будь-яке фінансове підґрунтя співпраці з російською газетою.
Тим часам позиція Ассанджа щодо Росії змінювалася. У 2012 році він мав власне шоу на пропагандистському каналі RT, який фінансується Росією. У тому ж році він продюсував епізоди, в яких брав інтерв'ю у опозиційних мислителів, таких як Ноам Хомськи, і у так званих "шифропанків" (анонімних осіб, які цікавляться криптографією – ред).
Питання зв'язків Ассанджа з Росією стало найбільш актуальним минулого року, коли Daily Dot повідомила про те, що WikiLeaks у 2012 не опублікувала документи, що стосуються угоди між сирійським режимом і державним банком РФ на суму в 2 млрд євро.
У червні 2016 року Ассандж почав погрожувати зливом документів кандидата в президенти США Гілларі Клінтон, які могли завдати шкоди її виборчій кампанії. За місяць, 22 червня, WikiLeaks опублікував десятки тисяч електронних листів національного комітету Демократичної партії, що передувало масовій публікації в жовтні особистих листів голови виборчої кампанії Клінтон Джона Подести.
Наприкінці серпня 2016 року Ассандж заявив про те, що у нього є інформація й про кандидата в президенти від Республіканської партії США - Дональда Трампа. Але вважав її "негідною публікації".
"Проблема з кампанією Трампа. Нам дійсно важко опублікувати більш суперечливі дані, ніж ті, які через день озвучує Дональд Трамп", - пояснив Ассандж.
Раніше видання The Economist писало про те, що російський президент, на відміну від західних лідерів, вірить у крах української держави з його допомогою. Але Україна може довести Путіну, що він помиляється.
Раніше колишній посол США в Росії Майкл МакФолл писав на сторінках Washington post про те, що Трамп зробить помилку, якщо вирішить "рухатися далі" у відносинах з Путіним. Це означало б простити Кремлю порушення американського суверенітету та агресію проти України.