Центральна виборча комісія закликає Верховну Раду ухвалити низку законопроєктів і постанов, щоб забезпечити належне проведення місцевих виборів цієї осені. Сьогодні парламент проголосував за призначення їх на 25 жовтня.
«Закликаємо Верховну Раду України якнайшвидше врегулювати проблемні питання та створити якісну законодавчу основу для організації підготовки та проведення в Україні місцевих виборів 25 жовтня 2020 року», - наголошують у комісії.
У Центрвиборчкомі нагадують, що підготовка до місцевих виборів відбувається в унікально складних умовах, з елементом правової та організаційної невизначеності. Це зумовлено, зокрема, внесенням змін до Виборчого кодексу України, утворенням нових районів і проблемами фінансування.
У комісії наголошують на проблемах, які виникнуть, якщо депутати до 25 липня не встигнуть прийняти постанову про утворення та ліквідацію районів. Сьогодні постанову вдруге відкликали з Ради на доопрацювання.
Незатвердження нових районів змусить ЦВК автоматично оголосити чергові вибори до райрад всіх існуючих районів (окрім 25 окупованих). А з огляду на те, що за чинним територіальним устроєм деякі громади розташовані на території декількох районів, або ж на території одного розташовано декілька громад, обрати райради там буде неможливо.
«Організаційно неможливо буде віднести територію таких громад до конкретного району. Це зумовить невизначеність щодо утворення округів, організації голосування, транспортування виборчої документації, встановлення підсумків та результатів голосування», - пояснюють у комісії.
Укрупнення районів також створить додаткове навантаження під час підготовки до проведення виборів, нагадують у ЦВК.
«Значне укрупнення районів, що істотно впливатиме на здійснення окремих виборчих процедур під час організації підготовки та проведення місцевих виборів. Так, для прикладу, в разі прийняття постанови до складу низки новоутворених районів входитимуть понад 700 виборчих дільниць, а отже, відповідні районні виборчі комісії повинні будуть забезпечувати як утворення відповідної кількості дільничних комісій, так і адміністрування виборчого процесу на них», - кажуть у комісії.
Таке навантаження ставить під загрозу належну організацію виборів і потребує відповідного корегування виборчого законодавства.
До того ж, розсинхронізованість голосувань за новий адміністративно-територіальний устрій та внесення змін до Виборчого кодексу може створити складнощі та призвести до непрогнозованих результатів, вважають у Центрвиборчкомі.
Іншим проблемним питанням є зволікання депутатів з прийняттям законопроєкту щодо вдосконалення виборчого законодавства (№3485). Якщо він не набуде чинності вчасно, це може унеможливити проведення певних процедур, пов’язаних із підготовкою до виборів 25 жовтня.
Наприклад, відповідно до положень цього законопроєкту, подання кандидатур до ЦВК для формування територіальних виборчих комісій триватиме у чітко визначені строки – з 26 липня до 5 серпня 2020 року.
«Тому надзвичайно важливо приймати рішення послідовно, взаємоузгоджено, забезпечивши при цьому чітке правове регулювання поставленої проблематики», - зазначають у комісії.
У своїй статті для ZN.UA «Місцеві вибори. У кого Джокер?» Інна Ведернікова зазначила, що для забезпечення демократичних і прозорих виборів міжнародні стандарти ЄС забороняють менш ніж за рік до старту кампанії міняти три речі: територіальну організацію виборів, виборчу систему та спосіб формування виборчих комісій. Однак, в Україні за кілька місяців до місцевих виборів вирішили поміняти все з вищевказаного.
Авторка зазначила, що взятий «слугами народу» в заручники Виборчий кодекс з чотирма тисячами технічних і політичних правок – це свідомий розклад на власну користь. Однак це може обернуться проти пропрезидентської партії.
Водночас, розглянути поправки до Виборчого кодексу народні депутати планують 16 липня – у передостанній день третьої сесії Верховної Ради дев'ятого скликання. Докладніше про причини такого рішення читайте в статті Інни Ведернікової «Влада валить власний закон про зміни до Виборчого кодексу. Чому?».