Перемога України у війні із Росією та повернення всіх територій є цілком реалістичними, однак для цього європейці та північноамериканці повинні постачати Україні більше ресурсів, ніж зараз. Натомість якщо Україна втратить не лише території, а й право на вибір, то вона згодом втратить суверенітет, заявив в інтерв’ю для ZN.UA Катерині Щоткіній історик, лідер проєкту «Українська історія: глобальна ініціатива» професор Єльського університету Тімоті Снайдер.
Він зазначив, що реалістичність прогнозу завершення війни відчасти залежить від того, що люди вважають реалістичним.
«Якщо ви подивитеся на Америку і вибір, який ми зробили за останні три роки, то ми так сильно стримувалися, тому що мали обмежену уяву. Нас стримувало те, що ми вважали реалізмом. Але це не був справжній реалізм. Це був брак уяви. Серед американців були ті, кому було дуже важко уявити, що Україна може перемогти. І, безумовно, був момент влітку або восени 2022 року, коли Україна могла взяти гору. Якщо щось і стримувало її, то це ми самі, американці. А нас своєю чергою стримував брак уяви», - сказав Снайдер.
Історик вказав, що максимально досяжний сценарій — це поразка Росії, і, на його думку, цього можна досягти, оскільки економіка РФ не витримає надто довго. Однак для цього партнери України мають постачати більше ресурсів, ніж зараз.
«Мінімально достатній сценарій — і я маю на увазі мінімум у сенсі продовження існування України — це угода, яка збереже український суверенітет. Тобто для того, щоб Україна існувала, їй не обов'язково контролювати всю свою територію. … Будь-що менше буде поразкою, яка призведе до припинення існування України», - вказав Снайдер.
За його словами, у цьому мінімумі в України має бути право самостійно визначати свою військову потугу, військових та невійськових союзників та, врешті, членом Євросоюзу.
Зазначимо, що в Росії наполягають, що для закінчення війни Україні потрібно виконати "ультиматум Владіміра Путіна". Відповідно до нього Україна має віддати РФ п’ять регіонів – Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську області та АР Крим, підписати зобов'язання не вступати до НАТО, а також про нейтральний, без'ядерний статус України.