Вчора професійний комік Володимир Зеленський склав присягу президента України. Але, якщо він не поводитиме себе обережно, сміятися буде російський президент Володимир Путін, пише британська газета The Times в редакційній статті.
Обрання Зеленського на пост президента України можна розглядати як спробу виборців полегшити політичну ситуацію в країні, в якій за останні п'ять років загинуло 13 тисяч людей в боротьбі з підтримуваними Росією силами на сході країни, пише газета. Цей вибір можна також вважати повною відмовою від традиційного політичного класу, який вважається наскрізь корумпованим.
У будь-якому випадку, Зеленському найближчим часом варто стати серйозною людиною. Великі витрати на оборону вичавлюють всі соки з економіки, рівень безробіття високий, а тисячі українців покинули батьківщину в пошуках роботи. І, що найгірше, олігархи політиків розглядають як власних маріонеток.
Зеленський, безумовно, поводив себе так, наче розуміє всю глибину кризи. Він використав свою інавгураційну промову, щоб оголосити про розпуск парламенту і вимагати відставки генерального прокурора, міністра оборони і голови служби безпеки, які вважаються прихильниками Петра Порошенка. Зеленський закликав Верховну Раду скасувати депутатську недоторканність. Він також обіцяв зробити уряд меритократичним - місцем для кращих, а не гірших представників суспільства. "До влади мають прийти люди, які служитимуть суспільству", - сказав він.
Зеленський процитував свого колегу-актора Рональда Рейгана щодо того, що влада стала частиною проблеми, а не рішення. Вся "хореографія" першого дня Зеленського при владі - те, як він позував для фото з натовпом, прохід пішки до місця церемонії, а також використання барвистої, вільної мови, - все це слугувало меті показати, що ця людина правитиме без помпи. Але є і тривожні сигнали, які показують, що Зеленський може виявитися і слабким, і хаотично діючим лідером.
Але, продовжує Times, коміки мають політичний успіх у багатьох країнах саме тому, що вони представляють себе в ролі ворога істеблішменту. В Італії це Беппе Грілло, один із засновників популістської партії "Рух п'яти зірок", який зараз входить в правлячу коаліцію. У Словенії - сатирик Мар'ян Шарец став прем'єр-міністром. Одним з найефективніших мерів Рейк'явіка був комік Йон Гнарр, який під час своєї передвиборної кампанії жартома обіцяв, що доб'ється того, щоб в парламенті країни більше не було наркотиків.
Але Україні зараз не до жартів. Зеленський вже пропонує Росії повний обмін полоненими і ув'язненими і сподівається домогтися миру, не здаючи при цьому українських територій.
Однак йому варто пам'ятати, що Володимир Путін чудово відчуває слабкість своїх опонентів. Існує серйозний ризик того, що він дозволить ескалацію конфлікту на сході України, з тим, щоб будь-які майбутні мирні домовленості писалися під його диктовку.
Для того, щоб забезпечити собі нормальне майбутнє, Україні потрібні реформи.
Вона також повинна дивитися в бік Заходу і не вірити брехливим обіцянкам Москви, підкреслює газета. Так, гумор в політиці - це добре, але не варто забувати, що політика - справа серйозна, резюмує Times.
У понеділок, 20 травня, президент Володимир Зеленський заявив, що розпускає Верховну Раду України. Про це він сказав під час виступу в парламенті, після того, як приніс присягу народу України.
Як зазначили джерела DT.UA, остаточне рішення щодо розпуску Верховної Ради прийняли 19 травня ввечері. При цьому проти дострокового розпуску парламенту виступав олігарх Ігор Коломойський, однак це рішення не вплинуло.
Секретар ЦВК Наталія Бернацька зазначила, що наступного дня після оприлюднення указу президента про розпуск Верховної Ради, жодне судове рішення не зможе зупинити процес.
21 травня Володимир Зеленський домовився з очільниками фракцій про розпуск парламенту та проведення дострокових виборів.