UA / RU
Підтримати ZN.ua

Світ очікує нове протистояння наддержав - експерти Мюнхенської конференції

На Мюнхенській конференції з безпеки вперше сказали вголос, що основна боротьба найближчими роками розгорнеться між США, Росією і Китаєм.

Експерти Мюнхенської конференції з безпеки в своїй доповіді, яка була опублікована у понеділок, 11 лютого, стверджують, що світ стоїть на порозі нового протистояння наддержав, і не просто переживає серію великих і малих криз, а розвал всього ліберального міжнародного порядку.

Експерти вважають, передає РБК, що основна боротьба внайближчими роками розгорнеться між США, Росією і Китаєм.

"Схоже, ми переживаємо зміщення основ міжнародного порядку", - говорить голова конференції Вольфганг Ішингер. "Враховуючи переважне стратегічне бачення світу у Вашингтоні, Пекіні та Москві, очікування нової ери конкуренції великих держав, схоже, перетворюється в пророцтво, яке саме виконується".

Основна боротьба в найближчі роки розгорнеться між США і їх союзниками), Росією і Китаєм, випливає з доповіді. У довгостроковій перспективі Китай для США є більш серйозною проблемою, а Росія - більш нагальною.

"На відміну від Китаю, довгострокові перспективи Москви як геополітичного супротивника США виглядають не дуже багатообіцяючими", - йдеться в доповіді. Агресія в Україні і в Сирії, замах на колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля, ворожа кіберактивність, спроби втрутитися в демократичні вибори в різних країнах, а також інцидент у Керченській протоці - все це можна інтерпретувати як спробу Москви показати, що вона все ще більш могутня, ніж вважає Захід, і не можна нехтувати її інтересами, вважають експерти.

Країни стоять на порозі нової гонки озброєнь, і, оскільки кожна з них боїться показати свою вразливість, вони будуть нарощувати військову міць.

Йдеться в доповіді і про лідерство. Незважаючи на те, що США, схоже, готові відмовитися від ролі лідера вільного світу, її втрата їм не загрожує, тому що їх підтримує широка мережа союзників, та й економічні і військові показники країни автоматично виводять їх вперед. А ось внутрішні процеси в країні є перешкодою провідному станові на міжнародній арені - популізм ніколи не був позитивом, хоча завжди сприймався з задоволенням.

Європейський союз практично не готовий до нової ери конкуренції наддержав, говориться в доповіді. В основному, з-за того, що рівень амбіцій ЄС не відповідає реальним можливостям. Стратегічна автономія Європи і створення європейської армії зараз практично не реалізовуються, тому що ЄС, як і раніше, знаходиться у військовій сфері в залежності від США. Однак Росія і Китай не зможуть створити рівноцінну Захід коаліцію і навряд чи зроблять це в майбутньому, тому що очолюваний США західний альянс ідейно більш привабливий для більшості країн і може виявитися стабільнішим, ніж здається, говориться в доповіді.

За версією International Crisis Group, 10 основних конфліктів 2019 року будуть такими:

Ємен: гуманітарна криза в країні може поглибитися, тому що основні учасники конфлікту не використали можливість для припинення вогню.

Афганістан: в 2018 році в країні було вбито близько 40 тис. осіб - найбільше з часу усунення від влади руху "Талібан" 17 років тому. "Талібан" уже контролює майже половину країни, виведення американських військ тільки погіршить ситуацію.

Напругу у відносинах США і Китаю: якщо торговельне протистояння продовжиться, воно буде мати більш серйозні геополітичні наслідки, ніж всі інші кризи.

Саудівська Аравія, США, Ізраїль і Іран: ризики конфронтації між чотирма країнами зберігаються, тому що не можна скидати з рахунків можливість випадкового зіткнення в Ємені, Перській затоці, Сирії чи Іраку.

Сирія: рішення США про виведення військ підвищило ймовірність конфлікту між Туреччиною, сирійськими курдами і силами президента Башара Асада, що дає терористам можливість посилитися.

Нігерія: навесні в країні пройдуть вибори президента, парламенту, губернаторів. Виборний період традиційно характеризується високим рівнем насильства.

Південний Судан: громадянська війна в країні, яка забрала за п'ять років 400 тис. життів, триває.

Камерун: в країні склалися умови для розгортання громадянської війни англомовного населення з франкомовним.

Україна: кінця війни на сході не видно, що посилює геополітичне протистояння між Росією і західними державами.

Венесуела: розростання економічної кризи, збільшення потоку біженців у сусідні країни можуть спровокувати регіональну кризу та втручання інших країн. (прогноз написаний до того, як США почали підтримувати Хуана Гуайдо в якості президента).

1 лютого держсекретар США Майк Помпео анонсував вихід Сполучених Штатів з ДРСМД. США завершать вихід з Договору протягом шести місяців, якщо Росія не повернеться до виконання ДРСМД. Наступного дня президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія призупиняє участь у ДРСМД.

Раніше заступник держсекретаря США з контролю над озброєннями і міжнародної безпеки Андреа Томпсон заявила про те, що Сполучені Штати вимагають від Росії знищити ракету 9М729, наявністю якої Москва порушує ДРСМД - в цьому випадку угода може бути врятована.

Детальніше про мотиви виходу США з ДРСМД читайте у статті Олексія Іжака "Все ближче до ядерного раю" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".