Верховна Рада у першому читанні прийняла проєкт закону №3739 "Про внесення змін до закону України "Про публічні закупівлі" щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості". «За» проголосували 248 народних депутата.
Зазначається, що підтримали цей законопроєкт 176 народних депутатів "Слуги Народу", 20 депутатів ОПЗЖ, 5 - від Європейської Солідарності, 18 - від "Батьківщини", 10 - "За майбутнє", 8 - групи "Довіра" та 11 позафракційних. "Голос" голосував проти.
Законом передбачається зобов’язання мати місцеву складову в певних видах машин, які закуповуються коштами держави, або ж коштами місцевого самоврядування.
У документі міститься вимога до мінімального ступеня локалізації на рівні 25-45% з 2021 року та 40-60% з 2024 року. Варто зазначити, що він стосується не всіх закупівель, а вузької групи продукції машинобудування для потреб енергетики, ЖКГ та транспорту.
Нагадаємо, що даний законопроект не сумісний з міжнародними обов’язками України, оскільки в угоді про Асоціацію є спеціальна глава, яка присвячується державним закупівлям. Недискримінаційність є одним з принципів цієї глави. Окремо зазначено, що опис робіт, товарів і послуг не повинен містити конкретного місця походження (крім випадків, коли це обґрунтовується предметом контракту) і умови заснування учасників тендерів у тій же країні, що і замовник.
Що стосується обмеження кола учасників, то воно допускається тільки на конкурентній основі і лише на основі об'єктивних факторів, а саме досвіду роботи на ринку, масштабу діяльності учасника, наявності у нього відповідної інфраструктури, технічного потенціалу та інше.
Парламентарії розпочали розгляд законопроєкту про «локалізацію». Пояснюємо, про що йдеться та чи вигідно Україні купувати українське в матеріалі Ігоря Гужви "Локалізуймося, бо ми того варті".