Вранці 22 вересня невідомі обстріляли автівку, в якій їхав перший помічник президента України Сергій Шефір, сам він не постраждав, натомість важкі поранення дістав водій.
В Офісі президента України поспіхом пов'язали напад з політикою деолігархізації, але у правоохоронців є й інші версії. Розповідаємо, що відомо про напад на Шефіра.
Хто такий Сергій Шефір?
Сергія Шефіра і Володимира Зеленського пов'язують роки спільної роботи в студії «Квартал 95». Українцям він відомий як сценарист і продюсер щонайменше 15 фільмів, серед яких і серіал «Свати».
Шефір є засновником численних компаній, що входять до «Кварталу 95», зокрема - «Анімаційна студія 95», «Квартал ТВ», «Продюсерський центр «Ліга сміху»», а також кіностудії «Гауді-студіо», звуко-відео записувальної компанії «Інвест Аніма», концертного оператора «Квартал-Концерт» і навіть ресторану «Фіш-Хаус».
Крім того, бізнесмен є кінцевим бенефіціаром кіпрської компанії Green Family Ltd і ТОВ «Драйв-продакшн», яка займається виробництвом кіно- і відеофільмів, телевізійних програм.
Зеленський після обрання на посаду голови держави передав свою частину в бізнесі під управління братам Сергію і Борису Шефірам.
Непублічному члену ЗеКоманди пророкували місце голови Офісу президента і навіть Київської міської державної адміністрації замість Віталія Кличка. Але сам Шефір взяв на себе комунікацію ОПУ з олігархами :
«Я спілкуюся з представниками великого бізнесу. Я надаю президенту адекватну картину того, як ту чи іншу ситуацію сприймають в різних бізнесколах», - описував свої обов'язки помічник Зеленського.
Журналісти неодноразово фіксували машину Шефіра біля будинку Ріната Ахметова, Ігоря Коломойського та інших «інвесторів», які претендують на потрапляння до реєстру олігархів.
Напад в Лісниках
Машину, в якій їхав Шефір, обстріляли з автомата. Стрілець обрав для нападу село Лісники на Київщині, розташоване біля Обухівської траси. Черга пройшлася по капоту і бічним дверцятам, кілька куль влучили в броньоване скло. У поліції нарахували понад десять влучень.
Низка ЗМІ з посиланням на джерела в Управлінні держохорони повідомили, що на машині були номери прикриття. Але сьогодні помічник президента не був під охороною, тож у машині, крім нього і водія, нікого не було.
Три кулі «дісталися» водієві Олександру Іваньку, з важкими пораненнями його ушпиталили до «Феофанії». Згодом водія прооперували, за словами голови МВС Дениса Монастирсткого, його життю зараз нічого не загрожує.
Версії поліції...
Обстріл машини з Шефіром кваліфікували як замах на вбивство двох або більше осіб – ч.2 статті 115 Кримінального кодексу України.
За словами голови Національної поліції Ігоря Клименка, вивчаються три версії нападу :
- у зв'язку з держдіяльністю Шефіра;
- для тиску на вище керівництво держави;
- для дестабілізації політичної ситуації в Україні, зокрема за участю спецслужб іноземних держав.
Учасників нападу шукають, в Лісниках працюють оперативники, слідчі, кінологи, співробітники СБУ. Санкція статті передбачає покарання від 10-15 років до довічного ув'язнення.
... експертів і влади
Президент Зеленський розцінив напад в Лісниках як послання самому собі. Голова держави нині перебуває в США, про те, що трапилося йому повідомили телефоном.
«Хто за цим стоїть, скажу відверто, не знаю. Поки що. Що це за сили? Можуть бути внутрішні або зовнішні. Але силами я їх не вважаю, тому що передавати мені «вітання» пострілами з лісу по автівці мого друга - це слабкість. А ось відповідь буде сильною», - заявив він у відеозверненні.
Зеленського підтримав і глава його Офісу Андрій Єрмак. «Замах на Сергія Шефіра - це виклик нашому президентові, а отже нам всім. Ми цей виклик приймаємо», - написав він у Facebook.
Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк в перших коментарях ЗМІ називав атаку «спробою демонстративного вбивства ключового члена команди». Цю ж версію активно підтримував голова парламентської фракції «Слуги народу» Давид Арахамія.
Заспокоївшись, Подоляк пов'язав обстріл з підготовкою прийняття закону «Про олігархів».
«Ми, безумовно, пов'язуємо цей напад з агресивною і навіть войовничою кампанією протидії активній політиці голови держави. Політиці, спрямованій на істотне зниження традиційного впливу тіньових олігархів на суспільні процеси, а також на знищення політико-фінансових угруповань, які відверто працюють на наших зовнішніх опонентів», - зазначив він.
Сергій Шефір на брифінгу заявив, що в команді немає жодних конфліктів. Він вважає метою нападу залякування вищого ешелону влади. Цієї ж версії дотримується і журналіст Юрій Бутусов, який після аналізу пошкоджень автомобіля, дійшов висновку: завданням стрілка було налякати помічника президента, а не вбивати його.
По той бік Банкової не всі схильні поділяти пріоритетну версію влади про «боротьбу проти деолігархізації». В експертному середовищі лунають версії переділу бізнесу Зеленського, яким номінально володіє Шефір, боротьби за владу в Офісі президента і спроб самої влади жорсткіше контролювати формальну монобільшість «слуг».
У надрах Банкової викристалізовується така собі «Криворізька народна республіка», де ватажок, контролюючи всю здобич, своїх несамовито захищає, а чужих - просто душить. Що насправді будує Зеленський, який зосереджує у своїх руках абсолютну владу? Наскільки міцною є така конструкція? Які ризики несе для держави? Читайте в матеріалах Інни Ведернікової «За законом прайду. Як Зеленський вирішує кадрове питання» і «Картковий будиночок Зе! Підсумки сезону».