UA / RU
Підтримати ZN.ua

Столтенберг може залишитись на посаді генерального секретаря НАТО

Військовий альянс рухається до продовження повноважень генерального секретаря.

Лідери НАТО схиляються до продовження терміну повноважень Єнса Столтенберга на посаді Генерального секретаря, оскільки песимізм щодо домовленості військового альянсу про наступника напередодні саміту в Литві наступного місяця зростає, пише The Financial Times.

Столтенберг, який у вівторок зустрівся з Джо Байденом у Вашингтоні, очолює альянс із жовтня 2014 року. Хоча він публічно заявляв, що не має наміру продовжувати свій мандат, цей варіант все ж розглядається і сам Генсек, за даними джерел, його не виключає.

«В інтересах безперервності це має сенс. Він би це зробив. Він – людина обов’язку», — сказав один високопоставлений західний дипломат, який обговорював з ним можливість продовження.

Загострення дебатів щодо того, хто має стати наступником Столтенберга, мандат якого закінчується в жовтні, припадає на час випробувань для НАТО. Росія демонструє посилену войовничість щодо заходу та окупувала близько п’ятої частини України, існують внутрішні розбіжності щодо майбутніх відносин Києва з НАТО, а Китай стає світовою військовою силою. Цей складний фон і труднощі з пошуком кандидата, який задовольнив би всіх членів альянсу, означають, що можливість звернутись до Столтенберга з пропозицією продовження перебування на посаді стала короткостроковим компромісом, який відкладає рішення на наступний рік, повідомило виданню джерело, яке брало участь у обговоренні.

«Столтенберг є чудовим генеральним секретарем, і я не бачу сенсу розгойдувати човна просто зараз», — сказав міністр закордонних справ НАТО.

Читайте також: Хто очолить НАТО замість Столтенберга: Reuters про "тіньову боротьбу" Альянсу

У той час як США є найважливішою силою в НАТО, і американець завжди виконує обов’язки військового командувача альянсу, генеральний секретар завжди походить з європейської країни-члена. Варіант продовження Столтенберга з’явився після того, як заявки прем’єр-міністра Данії Метте Фредеріксен і міністра оборони Великої Британії Бена Воллеса не змогли отримати одностайної підтримки держав-членів.

Чимало столиць висловилися за те, щоб обрати першу жінку-генерального секретаря альянсу, тоді як інші кажуть, що кандидатура зі Східної Європи відображатиме зростаючий вплив регіону та важливість війни в Україні. Більшість країн, у тому числі США та найбільші члени альянсу, вважають, що цю роль має отримати нинішній або колишній президент чи прем’єр-міністр, заявили численні чиновники.

США шукають кандидата, який здобуде широку підтримку, вважаючи, що кращі шанси має нинішній чи колишній глава уряду. Відбір також ускладнюється вимогою, що кандидати майже напевно потребують підтримки уряду своєї країни. Франція та Німеччина підтримали Фредеріксен і представили її як бажаного кандидата в Європі, незважаючи на побоювання в деяких східноєвропейських державах, заявили чиновники. Але Байден під час зустрічі в Білому домі минулого тижня не надав Фредеріксен повної підтримки, повідомили FT двоє джерел.

«Хто буде наступним генсеком? Здається, немає підручника про те, як його обрати», – сказав Воллес у вівторок у відповідь на запитання про його власні амбіції щодо цієї посади, додавши, що в переліку «дуже багато хороших кандидатів».

Воллес припустив, що рішення може бути навіть відкладене до закінчення саміту наступного місяця.

«Це можна було б зробити у Вільнюсі. Це можна зробити в жовтні. Є варіанти», — сказав він.

Прес-секретарка Білого дому Карін Жан-П'єр сказала, що Столтенберг виконав «фантастичну роботу» з об’єднання НАТО, але додала, що Байден «ще не прийняв жодного рішення» щодо наступника.

Продовження терміну перебування Столтенберга на посаді також дасть йому більше часу для виконання завдання щодо забезпечення членства Швеції в альянсі, яке наразі торпедується Туреччиною.

Столтенберг взяв на себе це завдання особисто, і досі невідомо, чи президент Реджеп Таїп Ердоган зніме своє вето до або під час саміту у Вільнюсі.

Читайте також: Туреччина не буде підтримувати приєднання Швеції до НАТО на липневому саміті у Вільнюсі – Ердоган

Принаймні ще сім місяців перебування на посаді також означатиме, що завдання призначення нового генерального секретаря ляже на керівництво Байдена під час наступного саміту, який відбудеться у Вашингтоні у квітні 2024 року і це додасть урочистості церемонії 75-річчя альянсу.

«Ми всі усвідомлюємо, що в якийсь момент нам доведеться відпустити Столтенберга, має бути наступник», — заявила у вівторок Кайса Оллонгрен, міністерка оборони Нідерландів, не уточнюючи кандидатів чи часових рамок.

За словами людей, близьких до генерального секретаря, Столтенберг дратується через те, що його майбутнє залишається невизначеним, а члени його команди в Брюсселі вже вжили заходів для переселення своїх сімей назад у рідні країни.