США розсекретили архівні документи, згідно з якими адміністрація президента Франкліна Рузвельта знала про розправу радянських спецслужб над польськими військовополоненими в 40-ві роки у Катині.
Історики, коментуючи опубліковані Національним архівом США документи, відзначають проявлену тодішньою американською адміністрацією лояльність до політичного режиму Сталіна, оскільки Білий дім був зацікавлений заручитися допомогою Радянського Союзу у війні з мілітаристською Японією.
Згідно з архівами, фашистське командування організувало поїздки американських та британських військовополонених до Катині. Там їм були продемонстровані масові поховання поляків. Цей факт не залишав сумнівів, що німці, які нещодавно окупували цей район Смоленської області, не мали стосунку до події. У Вашингтоні про це по розвідканалам повідомили військовополонені Дональд Стюарт і Джон Ван Влайт.
Після закінчення війни останній склав два рапорти про поїздку в Катинь. Перший з них безслідно зник. Другий, датований 50-м роком, став підставою для розслідування обставин трагедії одним з комітетів Конгресу США.
Нагадаємо, згідно з оприлюдненими архівними документами, всього було розстріляно 21 857 польських ув'язнених. Спочатку «Катинським розстрілом» називали страти польських офіцерів у Катинському лісі (Смоленська область) поблизу Катині, проте після знаходження інших масових поховань польських громадян, що свідчать про розстріли, терміни «Катинський розстріл» і «Катинський злочин» стали вживати стосовно проведених у квітні -травні 1940 року розстрілів польських громадян, які утримувалися в різних таборах і в'язницях НКВС СРСР
У радянський час відповідальність за цей злочин покладалася на нацистів, однак в 1990 році Москва визнала провину влади СРСР, було розпочато розслідування. Справу закрили у 2004 році. У листопаді 2010 року Держдума РФ прийняла заяву, в якій поклала відповідальність за розстріл польських громадян у Катині на керівництво Радянського Союзу. !zn
Читайте також:
Суд у Страсбурзі визнав Катиньський розстріл військовим злочином
У Кремлі розповіли, коли зможуть передати Польщі секретні матеріали щодо Катині
Російські комуністи заперечили розстріл у Катині