Україна постраждала від корупції та недостатнього здійснення правосуддя, повідомляється в доповіді Держдепартаменту США про практику дотримання прав людини за 2015 рік.
Відзначається, що за даними правозахисних організацій ООН, мали місце деякі розслідування порушень прав людини, які були здійснені силами безпеки.
У доповіді наголошується, що СБУ і МВС "діяли з повною безкарністю", а корупція в Генеральній прокуратурі і судових органах "викликає особливе занепокоєння".
"Інші проблеми, які мали місце протягом року, включали неналежне поводження з особами, які перебувають під вартою, зокрема, побиття та тортури затриманих і ув'язнених; суворі умови утримання у в'язницях і місцях тримання під вартою; соціальне насильство щодо жінок та жорстоке поводження з дітьми; соціальна дискримінація та утиски етнічних і релігійних меншин; торгівля людьми; дискримінації та утисків представників ЛГБТІ; дискримінація осіб з ВІЛ/СНІД", - йдеться в доповіді Держдепартаменту США.
Також повідомляється про обмеження на права трудящих на страйк; примусове праці; невжитті заходів щодо забезпечення ефективного трудового законодавства і професійних стандартів безпеки та гігієни праці на робочому місці.
Зовнішньополітичне відомство США повідомляє, що уряд України в цілому виявилася не в змозі застосувати адекватні заходи щодо судового переслідування або покарання більшості посадових осіб, які вчинили порушення, що призвело до виникнення атмосфери безкарності.
"Розслідування розстрілів у 2014 році на Евромайдане в Києві і заворушень в Одесі залишаються незавершеними протягом більше року. Розслідування порушень прав людини, пов'язаних з російською окупацією Криму і конфлікту в Донбасі також були неповними", - йдеться в документі.
Також підкреслюється, що, хоча Україна і не є учасником Римського статуту, у вересні український уряд визнав юрисдикцію Міжнародного кримінального суду (МКС) у відповідності зі статтею 12(3), яка дозволяє країнам-не-членам угоди забезпечувати повноваження МКС з розслідування злочинів проти людяності, які були вчинені на їхній території.
Також Держдеп підкреслив вкрай незадовільну ситуацію у сфері прав людини на окупованих територіях Донбасу. Зокрема, бойовики систематично займалися викраденнями, тортурами і незаконними затриманнями. У меншій мірі, були також повідомлення про таку практику з боку урядових сил. Також повідомляється, що бойовики використовують дітей в якості солдатів.
В доповіді Держдепу зазначається, що внутрішньо переміщені особи (ВПЛ) стикаються з труднощами при отриманні юридичних документів, освіту, пенсійного забезпечення, а також доступі до фінансових установ та медико-санітарної допомоги.
Крім цього повідомляється, що в Криму російські окупаційні власті здійснили численні порушення прав людини по відношенню до етнічних і релігійних спільнот, зокрема кримських татар, а також незалежним журналістам та всіх тих, хто виступає проти російського окупаційного режиму. Підкреслюється, що російська окупація півострова спричинила переселення 20 тисяч кримчан.
У звіті Державного департаменту США про ситуацію з правами людини в світі в 2014 році велика частина порушень в Україні зведена до часів правління президента Віктора Януковича, ситуації в Донбасі та окупації Криму Росією.
"Рішення влади тодішнього президента Віктора Януковича вдаватися до сили для розгону громадянського протесту в центрі Києва у лютому 2014 роки призвело до загибелі більше ста цивільних осіб, переважно внаслідок обстрілу снайперів сил спеціального призначення і викликаних цим численних травм. Крім того, правоохоронні органи і "тітушки" били, викрадали, безпідставно затримували демонстрантів і журналістів", - йдеться у звіті.