Сполучені Штати не підтримують незалежність Тайваню, заявив президент Джо Байден після того, як тайванські виборці відмовили Китаю та дали правлячій партії третій президентський термін, пише Reuters.
«Ми не підтримуємо незалежність...», — сказав Байден, коли його запитали про реакцію на вибори в Тайвані, які відбулися в суботу.
За кілька годин до відкриття виборчих дільниць Вашингтон попередив, що вважає неприйнятним втручання «будь-якої» країни у вибори.
Тайвань, острів, який Китай вважає своїм, став історією демократичного успіху з моменту проведення перших прямих президентських виборів у 1996 році, кульмінації десятиліть боротьби проти авторитарного правління та воєнного стану.
Сполучені Штати є найважливішим міжнародним спонсором і постачальником зброї Тайваню, незважаючи на відсутність офіційних дипломатичних зв'язків з островом.
Держсекретар США Ентоні Блінкен привітав Лай Чін Те з перемогою та сказав, що Сполучені Штати «віддані підтримці миру та стабільності між двома протоками, а також мирному вирішенню розбіжностей без примусу та тиску».
Він сказав, що США працюватимуть з Лаєм та лідерами всіх партій на Тайвані, щоб розвивати їхні «давні неофіційні відносини, що відповідають політиці США «єдиного Китаю».
Адміністрація Байдена побоюється, що вибори і нова адміністрація призведуть до ескалації конфлікту з Пекіном.
Байден працював над згладжуванням відносин з Китаєм, зокрема погодився обговорити розбіжності з питань безпеки на каліфорнійському саміті з президентом Сі Цзіньпіном у листопаді.
Уряд Тайваню очікує, що Китай спробує чинити тиск на нового президента, зокрема через організацію військових маневрів поблизу острова цієї весни.
Пекін не виключає застосування сили, щоб взяти Тайвань під свій контроль.
За словами високопоставленого чиновника адміністрації Байдена, на знак підтримки уряду Байден планує направити неофіційну делегацію на самоврядний острів.
До складу делегації, ймовірно, увійдуть деякі колишні високопоставлені американські посадовці, чиї імена остаточно не визначені. Подібні делегації вже відправлялися до Тайваню в минулому.
У 2016 році Китай обурила телефонна розмова тодішнього президента США Дональда Трампа із президенткою Тайваню Цай Ін Вень.