UA / RU
Підтримати ZN.ua

Соратник Тимошенко не виключає, що екс-прем'єра помилують 14 жовтня

Після рішення погодитися на лікування у Німеччині шанси екс-прем'єра Юлії Тимошенко опинитися на волі різко зросли. Два головні питання: як швидко це станеться і чи зможе екс-прем'єр брати участь у виборах президента у 2015 році.

Екс-голова 3 Михайло Поживанов прогнозує, що рішення про її помилування буде оприлюднено 14 жовтня. Ця дата - свято Покрови Пресвятої Богородиці і напередодні дня, коли Кокс і Кваснєвський повинні підвести підсумки своєї місії, пише Forbes.ua.

Переговори про звільнення Тимошенко почалися у червні 2012 року, коли Пет Кокс і Олександр Кваснєвський приїхали до України. Один із соратників екс-прем'єра на умовах анонімності розповідає, що спочатку мова йшла тільки про помилування, потім з'явилася ідея про лікування в Європі.

Востаннє два колишніх президента спілкувалися з Тимошенко 3 жовтня. Арсен Аваков, нардеп від "Батьківщини", розповідає - перемовники прибули до Харкова прямим рейсом з Відня. До Києва не заїжджали.

"У них в голові була позиція, яка дає можливість прийняти рішення, маючи на те бажання", - побоюючись сказати зайве, плутано висловлюється депутат. Пробувши у Тимошенко 2,5 години і відмовившись від спілкування з журналістами, Кокс і Кваснєвський, за словами Авакова, зустрілися з Власенком. Наступного дня він озвучив підсумки цих зустрічей. Коли саме Тимошенко прийняла рішення про виїзд на лікування до Німеччини, Власенко не уточнив.

Далі, прогнозує засновник Третьої української республіки Юрій Луценко, історія повториться: Янукович помилує Тимошенко так само, як у квітні цього року помилував його. Після цього екс-прем'єр зможе без проблем виїхати за кордон лікуватися.

Швидко реалізувати цей план формально заважають кілька обставин: за законом, з проханням про помилування засуджений повинен звернутися сам, і до цього моменту він повинен відбути не менше половини терміну (з семи років Тимошенко відсиділа два). У випадку з Луценком першу вимогу виконано не було, другої - дотрималися, хоча, за наявності волі президента, і це необов'язково. Ще одне питання - коли відбудеться засідання комісії з питань помилування при президенті, яка розглядає відповідні прохання.

Член відомства Лариса Скорик розповідає, що комісія засідає раз на місяць. Про точну дату зборів повідомляють за два-три дні до засідання. Поки такої інформації немає.

Пам'ятаючи про трепетне ставлення Януковича до православних свят (Луценка було помилувано на Благовіщення), екс-глава Держкомрезерву соратник Тимошенко Михайло Поживанов прогнозує, що рішення буде оприлюднено 14 жовтня. Ця дата - два в одному: свято Покрови Пресвятої Богородиці, та напередодні дня, коли Кокс і Кваснєвський мають підбити підсумки своєї місії.

У той же час, депутат Європарламенту від Польщі Павел Залевські розповідає, що його колеги-парламентарі до єдиної думки щодо вирішення питання Тимошенко поки не прийшли. Частина з них вважають, що екс-прем'єра терміново потрібно відправити на лікування до Європи, і лише потім розглядати питання про зняття звинувачень. Другий підхід - всі звинувачення треба негайно зняти, щоб Тимошенко могла брати участь у президентських виборах.

Примітно, що, уникаючи розмови про конкретні терміни можливого звільнення Тимошенко, Аваков пояснює: вона наполягає на повній політичній та юридичній реабілітації. "Юля розглядає лікування за кордоном як механізм "розрядки" євроінтеграційного процесу. Але вона все одно буде домагатися реабілітації", - каже депутат.

На питання про те, чи зможе помилувана Януковичем Тимошенко брати участь у виборах 2015 року, Власенко впевнено відповідає: так. В Конституції з цього приводу немає ніяких обмежень, але є один нюанс. В українському законодавстві, підкреслює адвокат Тимошенко в Європейському суді з прав людини Валентина Теличенко, існує колізія: закон про вибори президента фактично суперечить Конституції і забороняє балотуватися людям з непогашеними судимостями. Погасити свою до 2015-го екс-прем'єр не встигне.

Теоретично Тимошенко може бути повністю виправдано. Для цього Вищий спецсуд повинен передати скаргу захисту у справі екс-прем'єра до Верховного суду, який може скасувати вирок. Робити це спецсуд відмовляється.

Альтернативний варіант - скаргу на вирок повинен підтримати Європейський суд з прав людини. Потім справу повернуть на перегляд в Україну, яка навряд чи стане сперечатися з Євросудом і буде змушена виправдати екс-прем'єра. Принциповий нюанс - це справа нешвидка, тому пройти всі інстанції до 2015 року навряд чи вдасться. Тим більше, не виключено, що до того часу влада доведе до кінця слідство і процеси в інших кримінальних справах, порушених проти екс-прем'єра.

Хоча шанси Тимошенко на участь у виборах поки що невисокі, її соратники з опозиції вже попереджають: вона необов'язково буде єдиним кандидатом. За словами нардепа від УДАРу Володимира Куренного, якщо голова "Батьківщини" зможе балотуватися, перед виборами лідери опозиції на основі соціологічних опитувань повинні будуть визначити найрейтинговішого кандидата. "Останні соцзаміри вказують, що у Тимошенко менше шансів перемогти Януковича у другому турі, ніж у Кличка, або навіть в Яценюка", - міркує депутат. Якщо так само думає і Кличко, то, при самому позитивному для Тимошенко кінці цієї історії, їй, мабуть, доведеться доводити право боротися з Януковичем на виборах своїм соратникам. !zn

Читайте також:

Єврокомісія чекає на звіт Кокса і Кваснєвського у справі Тимошенко до 15 жовтня

Європейська народна партія підтримала клопотання про помилування Тимошенко

Власенко запропонував зняти "антиконституційну" заборону на участь Тимошенко у виборах

Мін'юст: Розмови про можливість Тимошенко балотуватися в президенти не витримують критики