Минулого тижня ЄС, США, Британія, Німеччина, Канада, Рада Європи, ПРООН, ЄБРР запропонували Україні своїх експертів для перевірки та відбору членів вищих судових органів в рамках судової реформи.
Посол Євросоюзу в Україні Матті Маасікас у колонці для “Європейської правди” наголошує, що Україна не має міжнародних зобов’язань щодо реформування судової системи у той чи інший спосіб, проте підкреслює, що злагоджена, прозора, справедлива судова система – це дуже європейська та євроатлантична річ.
“І саме тому міжнародні партнери готові допомогти Україні, надавши їй неупереджених експертів, які мають блискучі кар’єри, всеохопний досвід і, найголовніше, повну незалежність від будь-яких особистих інтересів, і які готові працювати спільно з українськими колегами”, - пише європейський дипломат.
Він додав, що вирішальним фактором є довіра, якої майже немає в українських судів, згідно з соціологічними опитуваннями.
“Мова йде не лише про довіру до інституцій. Мова йде і про віру у власну державу, про віру в те, що Україна може бути місцем, де існує справедливість”, - пише Маасікас.
Судова система, що не має довіри, щодня підриває Українську державу та демократію, наголошує дипломат, оскільки справедлива судова система, якій довіряють, – це ключ до економічного розвитку та іноземних інвестицій.
Маасікас додав, що українська судова система стала основною перепоною для іноземних інвесторів, кожен з яких хоче впевненості у справедливості суду.
“Проте на сьогодні такої впевненості Україна запропонувати не може”, - підкреслив посол ЄС.
Він наголосив, що українська влада визнає проблему.
Навіть попри всі сприятливі фактори судової реформи для України, продовжує дипломат, її впровадження не буде легким.
“Навіть більше – воно буде надзвичайно складним”, - впевнений дипломат.
Корумповані особи будуть боротися за свої посади, спираючись на олігархічні й часто проросійські інтереси, каже Маасікас.
“Настав час українським партнерам, насамперед Раді суддів та Вищій раді правосуддя, ухвалити рішення”, - пише посол ЄС в Україні.
Він каже, що в України є вибір двох шляхів: спробувати затягнути та послабити реформу або призначити своїх експертів та приступити до роботи.
“Співпраця з боку судової системи відповідає інтересам суспільства. Політичне керівництво завжди має нести відповідальність за реформи та отримувати належне визнання у разі їх успіху”, - каже посол, резюмуючи, що Україна та її міжнародні партнери можуть цього досягти, рухаючись разом.
Докладніше про причини кадрової кризи в судах України та шляхи виходу із ситуації, що склалася, читайте в статті Сергія Козьякова «Кадрова криза в судах. Статистика, причини, прогноз» у ZN.UA.