UA / RU
Підтримати ZN.ua

Слідчі скептично ставляться до ролі «Андромеди» у вибуху на Nord Stream — WSJ

Яхта могла бути відволікаючим маневром.

Офіційні особи вважають, що до минулорічних диверсій на газопроводі Nord Stream могло бути залучене не одне судно, і припускають, що 50-футова вітрильна яхта, яку відшукали слідчі, може бути приманкою, пише  The Wall Street Journal.

Після того, як у вересні минулого року диверсанти серйозно пошкодили газопроводи Nord Stream, німецькі правоохоронці зосередили увагу на орендованому вітрильнику, який, ймовірно, брав участь у закладанні вибухових пристроїв глибоко під поверхнею Балтійського моря.

Але після місяців розслідування правоохоронні органи тепер підозрюють, що 50-футова яхта Andromeda, ймовірно, була не єдиним судном, використаним у зухвалому нападі. Вони також вважають, що човен міг бути приманкою, випущеною в море, щоб відвернути увагу від справжніх злочинців, які залишаються на волі, стверджують знайомі із ходом очолюваного генпрокурором Німеччини розслідування джерела видання.

Читайте також: Spiegel показав яхту "Андромеда", з якої, ймовірно, підірвали "Північні потоки”

Офіційні особи сподіваються, що з’ясування дійсної ролі «Андромеди» у диверсії дасть можливість глибше зрозуміти  мотиви справжніх винуватців, які досі залишаються незрозумілими.

Американські та європейські офіційні особи заявили, що достеменно не знають, хто стоїть за підводною атакою. Але деякі з них поділяють німецький скептицизм щодо того, що екіпаж із шести осіб на одному вітрильнику заклав сотні фунтів вибухівки, яка вивела з ладу Nord Stream 1 і частину Nord Stream 2.

Експерти відзначили, що хоча розмістити вибухівку на трубопроводі вручну теоретично можливо, навіть досвідченим дайверам важко зануритися на глибину понад 60 метрів і повільно піднятися на поверхню, щоб дати своїм тілам час для декомпресії.

Для такої операції знадобилося б багаторазове занурення, яке кораблі поблизу могли помітити. За словами експертів з дайвінгу та рятувальних робіт, котрі працювали в районі вибуху, який характеризується бурхливим морем та інтенсивним судноплавством, місію було б легше приховати та виконати, використовуючи дистанційно керовані підводні апарати або невеликі підводні човни.

Німецьке розслідування встановило, що сліди «військової» вибухівки, знайдені на столі в кабіні човна, збігаються з партією вибухівки, яка використовувалася на трубопроводі. Кілька чиновників висловили сумнів, що вправні диверсанти залишили б настільки кричущі докази своєї провини. Вони задаються питанням, чи не мали ці, зібрані через кілька місяців після того, як орендований човен було повернуто його власникам, сліди вибухівки на меті помилково привести слідчих до «Андромеди» як використаного для нападу судна.

Читайте також: Танкер під прапором Греції упродовж тижня плавав над "Північними потоками" перед їх підривом – Business Insider

«Питання в тому, чи історія з вітрильником є тим, що відволікає увагу, чи лише частиною картини», — сказало одне із знайомих із розслідуванням джерел.

Інші припускають, що диверсанти могли просто діяти необережно.

Читайте також: У федеральній прокуратурі Німеччини розповіли про хід розслідування підриву Nord Stream

Німецьке розслідування пов’язало оренду яхти з польською компанією, яка, у свою чергу, належить європейській компанії, котра пов’язана з відомим українцем, що підігріває спекуляції про те, що він міг фінансувати операцію.

Особа польської компанії та українця, а також його потенційні мотиви залишаються невідомими.

Виходячи з перших німецьких висновків, офіційні особи говорять про потенційну причетність польського чи українського уряду до нападу. У Польщі, ймовірно, був мотив, кажуть деякі джерела, нагадуючи про те, що вона була одним із найгучніших критиків проекту Nord Stream з моменту його початку наприкінці 1990-х років. У Польщі вже тоді застерігали, що трубопроводи зроблять Європу енергетично залежною від Кремля

Водночас,  радник польського президента з питань зовнішньої політики Марчін Пшидач закликав бути обережними щодо висновків на основі початкових доказів. Він також поділився думкою, що «Андромеда» могла бути відволікаючим маневром, проте не виключив, що цей маневр могла здійснити Москва.

«Це може бути російською грою, щоб звинуватити Польщу. Польща не має стоунку до цього нападу», — сказав Пржидач в інтерв’ю у президентському палаці у Варшаві. 

Читайте також: В НАТО та ЄС не виключають, що диверсія на Nord Stream була здійснена під «фальшивим прапором»

Спецслужби, втім, не знайшли чітких доказів того, що відповідальність за підрив несе саме Росія, яка від самого спочатку була головним підозрюваним.

У приватному порядку колишні урядовці Польщі заявили, що, незважаючи на різкий спротив країни «Північному потоку» та непохитну підтримку озброєння України, вони сумніваються, що президент Анджей Дуда схвалив би акт, який ризикує розколоти альянс країн, що стали на захист України. Польські офіційні особи регулярно називають конфлікт України з Росією «нашою війною» і побоюються, що якщо російський президент Володимир Путін досягне успіху, наступною його ціллю стане Польща.

Підозри також стосувались і України.  Частково вони ґрунтувались на перехоплених розмовах українців, які обговорювали можливість здійснити атаку на трубопроводи перед вибухами, повідомляло раніше видання.

Читайте також: Держдеп США не підтвердив причетність України до підриву російського "Північного потоку"

Високопоставлений співробітник західної служби безпеки, який знайомий із зібраними розвідданими, розповів, що повідомлення були виявлені лише після вибуху, коли служби почали шукати інформацію в своїх записах.

«Україна жодним чином не брала участі в атаці на «Північний потік», — заявив минулого місяця радник президента Володимира Зеленського Михайло Подоляк, пояснюючи, що така операція дестабілізувала б регіон та відвернула увагу від війни в країні, що категорично не вигідне Києву.

Читайте також: Зеленський пояснив, кому вигідно розповсюджувати чутки про те, що Україна нібито причетна до підриву «Північного потоку»

Ті, хто підозрюють Україну в  причетності до диверсії, аргументують це тим, що це могла бути спроба активізувати підтримку союзників перед лицем російської агресії, і, зокрема, посилити рішучість Німеччини. Берлін призупинив активацію дозволу на будівництво газопроводу «Північний потік-2» за кілька днів до того, як Росія вторглася в Україну.

Офіційні особи в Сполучених Штатах і Європі спершу звинуватили в підриві газогонів Росію. Москва вже припинила подачу газу «Північним потоком-1», це свідчило про те, що вона була готова йти на певну форму політичного шантажу постачанням енергоносіїв.

Одна з пари труб «Північного потоку-2» залишилась неушкодженою, натомість обидві нитки «Північного потоку-1» внаслідок вибуху були знищені.

Читайте також: Газпром уже готує "рояль у кущах" - "Північний потік-2", який має врятувати Європу від "холодомору"

Деякі офіційні особи заявляли, що українські, або будь-які інші особи, які діяли в інтересах України, могли підірвати Nord Stream без відома Зеленського, посилаючись на те, що він не має повного бачення всіх операцій свого уряду чи військових. Таке правдоподібне заперечення могло б захистити лідера країни та послабити політичні наслідки цього кроку.

Втім, досі жодна країна не надала переконливих доказів зв’язку атак з Україною, і посадовець з адміністрації Байдена попередив, що перехоплені комунікації проукраїнських акторів не є такими.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус також застеріг від поспішних висновків, припустивши, що це могла бути операція під «фальшивим прапором», — версія, яку підтримують інші німецькі політики.

Родеріх Кізеветтер, німецький законодавець, який знайомий із ходом розслідування, вважає, що слідчі досі не повідомили про жодні результати, оскільки «докази є надто мізерними».

Кізеветтер певен, що необґрунтовані спекуляції щодо винних можуть поставити під загрозу єдність у Європі. 

«Ми повинні продовжувати шукати, хто був зацікавлений у вибуху,  і кому вигідні невизначеність і звинувачення»,  — сказав він.

Читайте також: Хто й навіщо підірвав «Північний потік»?

Німецькі слідчі шукали сліди злочину на «Андромеді». Вперше офіційні особи зацікавилися судном після того, як внутрішня розвідка країни отримала «дуже конкретну підказку» від західної розвідувальної служби про те, що човен міг бути причетним до диверсії. Про це повідомив представник служби безпеки Німеччини, який, втім, відмовився назвати країну, яка поділилася інформацією.

Німецька влада розважила, що інформація заслуговує довіри, і передала її правоохоронним органам, сказав чиновник.

За словами слідчих, «Андромеда» залишила віртуальні сліди, коли вирушила з німецького порту в Балтійське море.

6 вересня в гавані Hohe Düne у Варнемюнде, німецькому портовому місті на Балтиці, поблизу Ростока, що приблизно за 145 миль на північ від Берліна човен орендувала Mola Yachting. Місце оренди знаходиться на виду біля величезного відпочинкового комплексу, де розташовано п’ятизірковий готель, сім ресторанів і елітний торговий район, з якого відкривається вид на гавань.

Слідчі повідомили, що потім човен попрямував у північно-східному напрямку, зупинившись у Хафендорф-Вік, або — найпівнічнішій частині острова Рюген.

Коли на початку березня це місце відвідав репортер The Washington Post, територія була порожньою, якщо не брати до уваги дивака, що вигулював собаку.

Півдюжини яхт гойдалися у воді там, де, як кажуть, була «Андромеда».

«Слідчі прибули в середині січня, і ми допомогли їм, чим могли», — сказав капітан порту Рене Редманн.

«Це не є чимось незвичайним, що човен, який відправлявся з Ростока з пунктом призначення в Борнхольмі, зупинився у Віку», — зазначив Редманн, маючи на увазі датський острів поблизу місця вибуху Nord Stream. 

Слідчі вважають, що «Андромеда» залишила Хафендорф-Вік і пришвартувалась біля узбережжя крихітного острова Крістіансо поблизу Борнгольма.

Зупинка в Хафендорк-Вік, ймовірно, дала екіпажу «Андромеди» останній шанс запастися припасами перед тим, як відправитися на місце вибуху.

За словами капітана, на човни вантажать багато речей та продуктів, а також чимало подорожуючих заправляються пальним.

Редманн також сказав, що не має жодних даних про осіб екіпажу, лише назву човна, кількість людей на борту та тип судна.

«Записувати імена пасажирів — це завдання чартеру», — сказав він.

Томас Ріхтер, співвласник чартерної компанії Mola, розповів, що пошуки Andromeda проходили на острові Рюген, де яхта перебувала на зимовому зберіганні. Однак він також відмовився надати будь-які подробиці.

Читайте також: У Кремлі заявили, що українці не здатні підірвати "Північний потік"

Незважаючи на всю інтригу навколо тих, хто пошкодив трубопровід, деякі західні чиновники не дуже прагнуть це з'ясувати.

На зустрічах європейських і натівських політиків офіційні особи воліють не говорити про «Північний потік». Лідери вбачають мало користі від надто глибокого копання та пошуку незручної відповіді, сказав один з дипломатів.

Інші дипломати також вважають, що навіть наявність явного винуватця навряд чи зупинила б постачання зброї Україні та зменшила рівень обурення діями Росії чи змінила стратегію війни. Атака сталася кілька місяців тому, і союзники продовжують використовувати дедалі більш важку зброю для боротьби, яка в найближчі місяці перейде у ключовий період.

Оскільки жодна країна досі не виключена з переліку підозрюваних у здійсненні диверсії, офіційні особи заявили, що не хочуть ділитися підозрами, які можуть випадково зачепити якийсь із урядів союзників.

«Це як труп на сімейному зібранні. Усі бачать, що там лежить тіло, але роблять вигляд, що все нормально», – сказав один з європейських дипломатів, вдаючись до похмурої аналогії.