Скибінецький: Україна не виконала резолюцію ПАРЄ щодо СБУ
Резолюція Парламентської Асамблеї Ради Європи, в якій критично згадується українська спецслужба, є цілком об'єктивною. Про це сказав народний депутат від БЮТ, генерал-лейтенант СБУ Олександр Скибинецький в ефірі програми «Знак оклику» у понеділок ввечері, 11 жовтня на телеканалі ТBі.
Резолюція Парламентської Асамблеї Ради Європи, в якій критично згадується українська спецслужба, є цілком об'єктивною. Про це сказав народний депутат від БЮТ, генерал-лейтенант СБУ Олександр Скибінецький в ефірі програми «Знак оклику» у понеділок ввечері, 11 жовтня на телеканалі ТBі.Він зазначив, що ПАРЄ «ще підійшла стримано, оскільки можна було сказати, що до СБУ не тільки є питання, а є факт невиконання Україною ще трьох резолюцій ПАРЄ: у 1999 році і двох резолюцій 2005 року, одна з яких вимагає від України реформувати СБУ згідно з європейськими стандартами».
Скибінецький підкреслив, що серед реформ СБУ, яких чекала від України Європа, є позбавлення спецслужби правоохоронних функцій, її девоєнізація і посилення парламентського контролю за її діяльністю.
За його словами, парламент України вніс зміни до законодавства, якими «фактично позбавив себе функцій контролю над спецслужбою».
Він зазначив, що «коли є така спецслужба, то у влади, яка тримає сьогодні все в своїх руках, завжди є спокуса використати її в кон'юнктурних політичних або особистих цілях». «І коли таке відбувається, то це, швидше, притаманне диктаторським або тоталітарним режимам, коли одна людина або одна політична сила керує спецслужбами, і до цього більше ніхто не має відношення. Так було в Радянському Союзі», - додав він.
За словами Скибінецького, «в законі, який діяв досі, значилося, що голова СБУ призначається за згодою парламенту». «Зараз згоди парламенту не потрібно. Тільки президент вирішує, кого призначати головою Служби безпеки. Раніше парламент мав можливість надсилати запити, вимагати відповідей, заслуховувати, запрошувати, контролювати періодично і отримувати щорічні звіти. Сьогодні залишився тільки щорічний звіт. А як контролювати те, що Служба безпеки має бути поза політикою? Чи є вона сьогодні поза політикою? Це значне питання на сьогоднішній день», - додав він.
Скибінецький наголосив: «Якщо Україна прагне наближатися до Європи, то російський приклад роботи спецслужб - поганий приклад для наслідування».
Як сказав Скибінецький, він також вважає загрозою національній безпеці України те, що керівництво охороною президента Віктора Януковича здійснює громадянин Росії. «Коли наша країна перебуває у полі тяжіння такої великої держави, з такими значними претензіями як Росія, то нам слід бути дуже обережними в питаннях, які можуть перерости в серйозний вплив на наше внутрішнє життя, економіку, на наших провідних політиків! А керівник служби охорони - це дуже близька до президента людина, яка проінформована про різні деталі життя, діяльності, і, звичайно, є передумови для використання різних можливостей для впливу на Президента чи для отримання інформації, яка не повинна поширюватися, тим більше, у сусідню країну, громадянином і патріотом якої є ця людина, наскільки я зрозумів», - пояснив він. При цьому Скибінецький додав: «У нас є достатня кількість високопрофесійних фахівців, які здатні охороняти президента не гірше, а краще, аніж цей іноземний громадянин».
Нагадаємо, під час засідання ПАРЄ щодо України доповідач Маіліс Репс відзначила «втручання у внутрішні справи Служби безпеки України».
«Роль СБУ в Україні виглядає як зростаюча, і тому ми хотіли б закликати всі сторони Україні звернути на це увагу, і реформувати СБУ таким чином, щоб вона відповідала європейським стандартам», - підкреслила доповідач ПАРЄ.
8 жовтня президент України Віктор Янукович заявив, що вважає корисними зауваження Парламентської Асамблеї Ради Європи щодо впливу Служби безпеки України.