UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сіярто закликає Україну дозволити нацменшинам використовувати угорську у держуправлінні

У липні в Україні розпочинаються екзамени для посадовців на рівень володіння державною мовою.

Очільник МЗС Угорщини Петер Сіярто знову дорікнув Україні «порушенням прав» угорської нацменшини та закликав надати їй право використовувати угорську мову у всіх сферах, включно з державним управлінням.

З такою заявою угорський міністр, який  протягом найближчих шести місяців виконуватиме функцію очільника Ради Європи, виступив під час дебатів у Страсбурзі, пише «Європейська правда».

За словами Сіярто, питання прав меншин лишається ключовим для Угорщини. На його думку, в державах-членах РЄ «мають бути надані гарантії для використання мови  меншин в освіті, культурі та державному управлінні».

Під час вступного слова міністр не звертався до якоїсь конкретної країни, однак, відповідаючи на запитання із залу від свого однопартійця, угорського депутата Барни Зігмонда, підтвердив: його претензії стосуються саме становища угорців в Україні.

«Звичайно, ми були розчаровані, коли побачили, що після підтримки нами європейських прагнень України парламент ухвалив рішення проти прав меншин у сферах освіти, медіа та державного управління. (…)  Зараз ми просимо Україну повернутися до ситуації, яка була. Ми не просимо про додаткові права, ми просимо повернути те, що вже мало місце, повернути те, що угорська меншина вже мала», - наголосив він.

Як саме має бути реалізоване «державне управління мовами нацменшини», Сіярто не пояснив. Імовірно, угорський міністр мав на увазі так званий мовний закон, також відомий як «закон Ківлова-Колесніченка».

Конституційний суд України визнав цей закон неконституційним, однак Петер Сіярто переконаний: Україна може відновити дію законодавства різними шляхами.

«Не наше питання говорити, що конкретно має бути зроблене, але ми просимо проконсультуватися з представниками меншин і діяти так, як вони просять. Меншини мають підтвердити, що отримали назад те, що колись мали», - підсумував міністр.

Читайте також: Зеленський пропонує прийняти закон про захист прав нацменшин

Нагадаємо, 14 квітня уряд затвердив Порядок проведення іспитів на рівень володіння державною мовою.

Отримати сертифікат про рівень володіння державною мовою повинні, крім членів уряду і глави держави, заступники міністрів, прокурори і судді, керівництво Нацполіції, САП, члени НАЗК, ЦВК, Антимонопольного комітету, голови місцевих адміністрацій і їх заступники, ректори вишів,  директори шкіл тощо. Депутатам місцевих рад, військовим, учителям, лікарям, працівникам банків та іншим іспит складати не обов’язково, достатньо мати документ про те, що українську мову вони вивчали у школі.

Докладніше про те, як державні службовці складатимуть іспит із української мови, читайте в інтерв’ю Оксани Онищенко із головою Національної комісії зі стандартів державної мови Орисею Демською.