Святий і Священний Синод Вселенського патріархату прийняв звернення президента України Петра Порошенка та предстоятелів українських православних церков про надання автокефалії і прийняв "відповідні рішення".
"Отримавши від церковної та світської влади, яка представляють мільйони українських православних християн, петицію про надання автокефалії, Синод прийняв рішення тісніше спілкуватися і координуватися з сестринськими православними церквами в цьому питанні", - сказано в заяві, поширеній за підсумками засідання Синоду 19-22 квітня.
У Синоді підкреслили, що Вселенський патріархат "несе відповідальність за збереження Всеправославної єдності та турботу про православні церкви в усьому світі - особливо про український православний народ, що отримав рятівну християнську віру і святе хрещення від Константинополя".
В Українській православній церкві Київського патріархату розцінили дії Синоду Вселенського патріархату як позитивний сигнал і формальний початок процедури проголошення автокефалії.
"Зазначене повідомлення показує, що всі звернення - церковні і світські були офіційно прийняті до розгляду, що є формальним початком процедури проголошення Томосу", - сказано в заяві прес-центру УПЦ КП від 22 квітня.
У патріархії нагадали, що офіційні звернення щодо Томос про автокефалію Української помісної церкви підписали предстоятелі УПЦ КП і Української автокефальної православної церкви.
"Синод показав, що інформуватиме інші помісні церкви та координувати з ними свої зусилля ... Проте це жодним чином не означає, що Вселенський патріарх зобов'язується вирішувати це питання виключно "на основі консенсусу", тобто тільки за згоди Російської православної церкви", - наголосили в УПЦ КП.
Нагадаємо, 19 квітня Верховна Рада схвалила звернення до патріарха Варфоломіяпро надання томосу про автокефалію православної церкви в Україні. Відмовилися підтримати звернення тільки колишні "регіонали" з фракції "Опоблок" та групи "Відродження".
17 квітня президент Петро Порошенко заявив про намір звернутися до архієпископа Константинополя, вселенського патріарха Варфоломія з закликом видати томос про єдину помісну Православну церкву в Україні.
Як свідчать дані опитування Соціологічної групи "Рейтинг", у липні 2017 року, більше третини (37%) українців підтримують створення єдиної помісної церкви, 18% - проти цієї ініціативи, 23% заявили, що їм або байдуже це питання, ще 23% не визначилися з відповіддю. Дві третини (65%) тих, хто підтримує ідею об'єднання, висловилися за створення єдиної помісної Церкви на базі УПЦ КП, 16% - за об'єднання на базі УГКЦ, 7% - УПЦ МП.
Детальніше про наслідки звернення президента Порошенка до Вселенського патріарха та перспективи створення Української помісної православної церкви читайте в матеріалі Катерини Щоткіної "Церкву єдності та боротьби протилежностей" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".