UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сидорович: «Від ВККС не залежать ні терміни розв’язання ситуації з Ігнатовим, ні допуск суддів до держтаємниці»

Заступник глави ВККС Руслан Сидорович запевнив, що Комісія працює в штатному режимі.

Лист Служби зовнішньої розвідки щодо нібито російського паспорта у голови ВККС Романа Ігнатова загострив проблему підтвердження громадянства спецслужбами, яка існувала вже давно. У які терміни Комісія планує розв’язати проблему, і що на період розслідування буде з Ігнатовим, в інтерв’ю ZN.UA розповів заступник голови ВККС Руслан Сидорович, з яким поговорила Тетяна Безрук.

«Сподіваємося, що всі остаточні відповіді стосовно підтвердження або спростування наявності в Романа Ігнатова російського громадянства буде надано суспільству в максимально стислі строки, адже особливо в умовах повномасштабної війни це потребує максимально оперативної відповіді. Водночас ми не можемо відповідати за строки надання відповідей на запити, які надіслала Комісія», – зазначив Сидорович.

За його словами ВККС усвідомлює, що різні органи можуть надати відповіді за різний час, тому вирішила утворити відповідну робочу групу та залучити до неї громадянське суспільство. Сидорович зазначив, що неодноразово журналісти-розслідувачі бувають більш оперативними, ніж певні слідчі органи.

Читайте також: У ВККС не виключають, що їм можуть заважати працювати

Водночас за словами Сидоровича, питання подальшого перебування голови ВККС у відпустці чи звільнення його з адмінпосади – це виключно питання [blink title="дискреції" headinfo="Дискреція"]Дискреція – вирішення посадовою особою або державним органом будь-якого питання на власний розсуд.[/blink] самого Ігнатова. По-перше, Комісія не має повноважень ухвалювати такі рішення. А по-друге, Сидорович переконаний, що у цій ситуації це виглядало б як тиск на голову органу, що, звісно ж, є неприйнятним.

«Відповідно до регламенту Комісії, її голова має імунітет від звільнення з адмінпосади строком на один рік за ініціативою колег. Це демократична практика, що існує в багатьох країнах і демократичних інститутах як інструмент захисту від тиску на відповідних осіб. Водночас як я вже зазначав, ці питання (відпустка або звільнення) можуть вирішуватися не інакше як за заявою самого Романа Ігнатова», – додав Сидорович.

Щодо позбавлення доступу до держтаємниці, то за словами заступника глави ВККС, це питання, відповідно до статті 26 Закону України «Про державну таємницю», належить до виключної компетенції СБУ. Сидорович додав, що відповідний запит до Служби безпеки ВККС вже направила. Тобто закон зобов’язує саме цю спецслужбу бути пильною, аби доступ до держтаємниці не опинявся в руках осіб, які не мають на це прав.

Читайте також: «Російський паспорт» голови ВККС: Чи доведеться Комісії переглядати всі свої рішення?

Сидорович запевнив, що попри історію з листом СЗР, ВККС працює у штатному режимі. Зокрема, за його словами, у четвер, 21 грудня, хоч і з часовою затримкою, Комісія розглянула всі питання, включені до порядку денного пленарного засідання.

«Це є яскравим свідченням того, що Комісія здатна впоратися з викликами, працювати за будь-яких умов, усвідомлюючи колосальне значення нашого органу не лише для утвердження доступу людей до справедливого суду, а й як одного з ключових елементів для продовження міжнародної підтримки України та подальшого євроінтеграційного процесу», – заявив Сидорович.

Він впевнений, що чим ефективніше працюватиме ВККС, тим більше буде найрізноманітніших викликів. Заступник Ігнатова запевнив, що готовий до цього, як і його колеги.

«Тому ще раз — Комісія працювала, працює й працюватиме на користь суспільства й країни. Відкрито, чесно та професійно», – підсумував Сидорович.

Читайте також: У ВККС розповіли, чи вплине на роботу інституції ситуація з «російським паспортом» її очільника Ігнатова

Лист від Служби зовнішньої розвідки, у якому йдеться про нібито наявність російського паспорта в Романа Ігнатова, ВККС отримала 21 грудня. Сам Ігнатов заперечував наявність громадянства РФ, а спецслужби на запити Конкурсної комісії та ВРП його не підтверджували.

Ситуацію з листом глава ВККС вважає політичним тиском. За словами Ігнатова, якщо цей тиск не припиниться, то він проситиме політичного притулку, «щоб не стати другим Гонгадзе».

За словами Сидоровича, ВККС у цій ситуації не ховатиметься за формальними перевірками. При цьому Комісія направила до МЗС відповідний лист, аби за допомогою інших країн та офіційних каналів зв’язку отримати деяку інформацію з РФ. Адже Україна розірвала дипломатичні відносини з Росією.