UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сі Цзіньпін отримав право на безпрецедентний у Китаї третій термін

Сі фактично визнаний найвпливовішим лідером Китаю з часів Мао.

Комуністична партія Китаю в останній день свого ХХ зʼїзду проголосувала за надання права Сі Цзіньпіну втретє бути обраним генеральним секретарем ЦК КПК, передає AFP.

Делегати схвалили заклик, який зобов’язує всіх членів партії «підтримувати ключову позицію товариша Сі Цзіньпіна в ЦК партії та в партії в цілому», відповідно до одноголосно прийнятої резолюції про зміни до партійного статуту.

«Влада Сі буде схожа на владу диктатора, і ніхто не матиме можливості радити йому скорегувати курс», — коментує Стів Цанг, директор Китайського інституту SOAS Лондонського університету.

Одне з ключових невирішених питань полягає в тому, чи призначить Сі потенційного наступника в постійний комітет Політбюро. Відповідь з'явиться в неділю, коли представлять постійний комітет та вчергове представлять Сі як генсека.

Крім того, правляча партія Китаю схвалила перестановки, в результаті яких низка високопосадовців, включаючи прем’єр-міністра Лі Кецяна, пішли у відставку, що дозволило Сі призначити нових союзників.

Обрано новий Центральний комітет із приблизно 200 високопоставлених партійних чиновників. Чотирьох із семи членів Постійного комітету партії – вершини влади – відправлять у відставку. Серед них нинішній прем'єр-міністр Лі Кецян, а також інші члени постійного комітету Політбюро: Ван Ян, якого рекламували як можливого наступника Лі, Хань Чжен і Лі Чжаньшу.

Читайте також: Китай не прагне гегемонії та експансії – посольство КНР в Україні

У з’їзді брали участь 2300 партійних делегатів, він був ретельно спланованим. Але дещо пішло не за планом: колишнього лідера партії Ху Цзіньтао, попередника Сі, вивели з церемонії закриття під руки, не надавши офіційних пояснень. 

XX з'їзд Комуністичної партії Китаю розпочався у Пекіні 16 жовтня. У двогодинній доповіді на відкритті з'їзду Сі Цзіньпін закликав до прискорення військового та технологічного розвитку Китаю, підтвердив готовність до застосування військової сили проти Тайваню та назвав успішною політику нульової терпимості до ковіда: короткий переказ промови Сі Цзіньпіна.